Rychlé letní polévky
V létě se přímo nabízí využití sezonních surovin, zeleniny ze zahrádky, případně pokladů donesených z lesa – hříbky, křemenáče či lišky dodají obyčejné bramboračce vysloveně prázdninový rozměr.
Z čeho polévku vařit?
V létě se nabízí využití sezonních surovin, zeleniny ze zahrádky, případně pokladů donesených z lesa – hříbky, křemenáče či lišky dodají obyčejné bramboračce vysloveně prázdninový rozměr.
- Vyzkoušejte rodinný recept bývalé šéfredaktorky Apetitu, bramboračku podle Dity P.
- Pokud máte houby čerstvé, zkuste méně obvyklou smetanovou polévku s houbovo-šalvějovými nočky.
- Zahrady i tržiště jsou v létě plné letní zeleniny: Dlouholetým hitem v letním repertoáru redaktorek Apetitu je italská cuketová polévka.
- Využijte i úrody rajčat a připravte rajskou polévku z čerstvých plodů, toskánská polévka pappa al pomodoro vás dostene do kolen!
- Další zeleninová polévka ze slunné Itálie – minestrone – si doslova říká o přístup, co dům či zahrada dá. A pokud máte nadúrodu hlávkového salátu a okurek, uvařte z nich místo salátu starosvětskou polévku.
Polévku při vaření můžete zalít pouze vodou, ale plnější chuti dosáhnete, když použijete vývar. Ten se ale dlouho vaří – řešení, jak strávit v kuchyni minimum času, a přesto si užít silnou chuť, je několik.
- Můžete mít stále v lednici koupený (ať už ve formě koncentrované pasty či sklenic se silným hotovým, vařeným vývarem, který vyrábějí některé menší firmy poctivě, takže chutná jako od maminky).
- Stejnou službu vám udělá vývar, který si jednoho deštivého víkendu navaříte do zásoby a po porcích zamrazíte – když se do toho pustíte ve velkém, třeba podle receptu na silný vývar, který zabodoval na Apetit pikniku, budete mít vystaráno na několik měsíců a při vaření polévky pak jen stačí sáhnout do mrazáku.
- Rychle se dá připravit i vývar z kořenové zeleniny (do něj můžete upotřebit i slupky a odřezky, které zůstaly na lince po čištění zeleniny). Hotový bude za 20 minut.
Studené polévky
Když už je opravdu takové horko, že na teplou polévku nemáte ani pomyšelní, přichází na řadu polévky studené. Z těch můžete doporučit ruskou okrošku, která vás příjemě osvěží chutí okurek. V Polsku mají zase řepový chlodnik, italové lahodné rajčatové gazpacho.
Jak sestavit výživnou polévku
Pokud budete polévku podávat jako hlavní jídlo, mimo zeleniny, která se postará o vitaminy a vlákninu, by měla obsahovat i sacharidy pro zahnání okamžitého hladu a bílkoviny spolu s tuky, aby pocit sytosti déle vydržel.
Sacharidy
- K polévce můžete podávat pečivo, které budete přikusovat, sacharidy ale mohou být přímo součástí polévky.
- Jako zdroj sacharidů se nabízejí brambory (které obsahují navíc i vitamin C), těstoviny (do polévky můžete zavařit i plněné), rýže nebo různé domácí nočky. Když je připravíte z tvarohu či z ricotty, jako jsme to udělali my v receptu na rajčatovou polévku s nočky, dodáte do polévky sacharidy i bílkoviny zároveň.
Bílkoviny
- Z rostlinných bílkovin se nabízí přidat do polévky luštěniny z konzervy – opravdu vydatná je fazolová polévka s klobásou, zkuste i kedlubnovou s cizrnou.
- Výživově hodnotné je i vajíčko, které může polévku zahustit rozkvedlané, ozdobit v podobě omelety nakrájené na proužky nebo uvařené natvrdo či zastřené jako v kulajdě.
- V polévce se uplatní i zbytky masa z nedělního oběda (třeba kousky po obrání kuřete), stejně poslouží i kuře grilované či uzené, které jsme použili v receptu na polévku s kurkumou a uzeným kuřetem.
- Polévku vylepší i šunka (třeba v hráškovém krému) nebo vypražená slanina.
- A nezapomeňme na sýr – taková rajčatová polévka s rozpečenými kuličkami mozzarelly neboli s bocconcini má přesně to něco navíc, co dělá z obyčejného jídla božskou dobrotu.
Typy polévek – krémová, nebo s kousky?
My v Apetitu máme rádi obojí. U zeleninové polévky je výhoda, že dokud do ní nepřidáte nudle či jinou vložku, můžete se rozhodnout, zda mixovat, či nechat kousky zeleniny vcelku, v průběhu vaření. Případně máte-li doma strávníka, který krémové polévky nemá rád, můžete mu před koncem vaření odebrat porci.
Zdroj informací: časopis Apetit