Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zelené zlato, které koupíte kdykoli během roku aneb 30 ověřených receptů se špenátem v hlavní roli

Zelené zlato, které koupíte kdykoli během roku aneb 30 ověřených receptů se špenátem v hlavní roli
ZDROJ: Apetionline.cz

Špenát můžete použít hned na několik způsobů.Polévka nejlépe chutná s krutony. Mnoho lidí špenát miluje jako přílohu k masu a bramborovým knedlíkům. Zelené listy špenátu, ať už čerstvé nebo jako mražené sekané, lze použít do rizota, žemlovek, polévek, kari, slaných koláčů či závinů a do spousty dalších pokrmů. 

Nejčastěji se můžeme setkat s klasickým jednoletým špenátem setým, který lze podle doby výsadby rozdělit na jarní, letní, podzimní a zimní. Na trhu se objevují ovšem i jiné druhy.

  • Špenát anglický připomíná šťovík a je vytrvalý. Sklízí se tedy klidně postupně dva i více roků. 
  • Novozélandský špenát se stal mezi zahrádkáři v posledních letech velmi populárním. Sklízí se celé léto až do zimy a má čtyřbočné větvení, vytváří tak i hezkou dekoraci záhonku. 
  • Baby špenát vyniká svou křehkostí a malými lístky o velikosti 5–10 centimetrů. 

Jedná se navíc o velmi dobře dostupnou surovinu. V běžných obchodech ho najdeme v sekci s mraženým zbožím hned v několika formách: Mražené celé listy, sekaný nebo jako protlak. Ani čerstvý však není žádnou nedostupnou komoditou, prodává se po celý rok.

  • Kuriozitou je pak špenátový prach, který se využívá k dekoraci talířů, ale také k dochucování v teplé i studené kuchyni. 

5 tipů, jak špenát připravit

  1. Dušený špenát – V naších domácnostech je nedílnou přílohou k masu nebo vajíčku s bramborovým knedlíkem. Kdo by neměl rád tuhle klasiku. Aby chutnal, jak jsme zvyklí, nezapomeňte přidat více česneku. Tahle dvojka si totiž náramně rozumí. 
  2. Přidejte ho do těsta – Rozemletý a zbavený přebytečné vody zabarví dozelena například domácí těstoviny, palačinky, noky, těsto na quiche a slané muffiny. Pokud se dostanete ke špenátovému prachu, můžete si vyzkoušet, která varianta je pro zpracování lepší. 
  3. Za studena jako salát – V tomto případě je asi nejlepší baby špenát, který oživí i toto zdánlivě nudné jídlo. Nebo jej rovnou můžete rozmixovat do smoothie.  
  4. Polévka je grunt – Proč to tedy rovnou nezkusit s touto skvělou surovinou. Hravě z něj lze připravit krémy, ale udělá velkou parádu i jen tak ve vývaru místo nudlí. 
  5. Skvělý k plnění – Nemá nijak intenzivní chuť, takže máte jistotu, že nezastíní ani jemné suroviny jako je například kuřecí maso. Je tedy skvělou volbou při přípravě nejrůznějších náplní do rolád nebo galetek. 

Špenát pochází z jihozápadní Asie a Persie. Zdejší obyvatelé si jej dopřávají již po stovky let. Odtud se postupem času přesunul na pobřeží Afriky, odkud se díky mořeplavbám dostal do Španělska, a to kolem roku 1100. Poté už se dále šířil po celé Evropě a konečně si jej mohli vychutnat i obyvatelé na našem území. První dochovaný recept se špenátem nalezneme v kuchařce z roku 1390.

  • Za všechny účinky spojené se sílou a růstem svalové hmoty může provitamin A, kterého ve špenátu není málo. 
  • Vitamin C a lutein jsou skvělými antioxidanty a beta karoten napomáhá předcházet onemocněním oční sítnice.
  • Špenát je také skvělým zdrojem kyseliny listové i biotinu též známého pod pojmem vitamin krásy.
  • Tělu dodá důležité látky jako je měď, draslík, mangan, vláknina nebo hořčík posilující srdce a podporující funkce celého těla. 
Skryt pre seznam
Autor: Eva.Dvorakova