Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Bez okázalosti, přesto dokonalá: Jídla pro celou rodinu, která vařili už naše babičky a dědečkové

Babička v kuchyni
ZDROJ: Apetit
sdílet:

O tom, jak naše babičky uměly hospodařit a z několika základních surovin vařit pro celou rodinu, svědčí dobové kuchařky. V dobách nedostatku se vůně pečínky linula domem jen v neděli, ostatním dnům vévodila skromná kuchyně. Nechte se inspirovat osvědčenými recepty na lahodná a vydatná jídla za pár korun. 

Ve světě ovládaném moderními kulinářskými trendy a špičkovými technologiemi existuje zvláštní místo, které v sobě nese podstatu tradice a lásky. Babiččina kuchyně je útočištěm, které překonává čas, kde se prolínají drahocenné vzpomínky a lahodné vůně.

Náš tip: Připravte si například i Savojskou bramboračku podle našeho video receptu

Skryt pre seznam

Když vstoupíte do tohoto skromného příbytku, přivítají vás vřelé úsměvy a závan lákavých vůní, které vás přenesou do jednodušších časů. Vydejte se s námi na cestu vzpomínkami a prozkoumejte kouzlo babiččiny kuchyně, kde každý pokrm vypráví příběh o rodině, dědictví a pravé chuti domova.

Naše babičky musely umět vyjít s málem z nejrůznějších důvodů, které s sebou přinášela doba. Nezáleží, do jaké věkové kategorie vaše babička nebo dědeček spadají, s nějakým druhem potravinového nedostatku se pravděpodobně setkali. Co chybělo v obchodech, se vypěstovalo na zahradě a uskladnilo, případně nahradilo. I přesto (nebo možná proto) vznikala zajímavá, lahodná a skromná jídla, na která se vážou nostalgické vzpomínky. 

Chcete-li , pak by ve vaší spíži neměly chybět základní suroviny: mouka, sůl, cukr, koření, brambory, sušené luštěniny, obiloviny a sezónní (v zimě dobře uskladněné) ovoce a zelenina

Polévka je grunt

Motto “polévka je grunt” platí v mnoha domácnostech a vy si podle našich receptů můžete připravit na každý den jinou tradiční polévku dle chuti a surovin, které máte zrovna po ruce. Přesně tak, jak to dělávaly i naše babičky.

  • První místo na našem žebříčku staročeských polévek zastává bramboračka, polévka z pár dostupných uskladnitelných surovin, která spolehlivě vydá i za hlavní chod. Potřebovat budete hlavně brambory, sušené houby a česnek.
  • V těsném závěsu za bramboračkou stojí kulajda a trio oblíbených staročeských polévek završuje česnečka, která je záreň přírodním „lékem“ na neduhy spojené s trávením a bacily.
  • A když už jsme u příznivých zdravotních účinků, pak nesmíme zapomenout na zelňačku, vydatnou polévku bohatou na vlákninu. Vlastní kysané zelí měly babičky v kameninovém hrnci ve sklepě celou zimu, takže kdykoli po ruce

Slané a sladké pokrmy z brambor

Babičky dovedly doslova kouzlit ze základních surovin. Není se tak čemu divit, že právě brambory měly své pravidelné místo na rodinném jídelníčku.

  • Vedle pečených brambor s tvarohem a bramborové kaše připravovaly naše babičky také poctivé domácí knedlíky, bramboráky, bramborové placky nebo luxusní taštičky z bramborového těsta. 
  • Brambory nebo všestranné bramborové těsto můžete doplňovat slaninou, kysaným zelím, tvarohem, sýrem či povidly nebo ovocem.

Skromná jídla z obilovin a luštěnin

Dnes je díky příznivým výživovým hodnotám a všestrannému využití řadíme mezi superpotraviny, dříve však byly obiloviny i luštěniny základem našeho jídelníčku.

Ruce od mouky

Návštěva u babičky v nás vyvolává vzpomínky na vůni dobrot a v kuchyni všudypřítomný jemný bílý prach, za který mohla usilovná práce s moukou a těstem. Babičky dříve nebyly vybavené moderními přístroji, a tak jejich ruce nezdobila jen mouka, ale často také mozoly a otlaky z ručních prací.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín