0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zavzpomínejte na nejlepší jídla z Gilmorových děvčat: Od Lukových hamburgerů po Sookiino magické rizoto

Gilmorova děvčata
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Od premiéry prvního dílu Gilmorových děvčat dnes (5.10. 2022) uběhlo přesně 22 let. Na podzim mohou seriáloví fanoušci ‚gilmorek‘ cítit touhu po dávce nostalgie. Patříte mezi ně? Pusťte si oblíbený seriál a uvařte si k tomu ikonická seriálová jídla. 

Rory a Lorelai jedí asijské jídlo z krabičky, nebo si objednávají pizzu, Luke připravuje ve svém bistru lívance a hamburgery, Sookie vyváří pro hotelové hosty italské rizoto či ratatouille. Jídlo je v Gilmorových děvčatech zkrátka velkým tématem. Není tedy divu, že diváky při sledování seriálu často přepadá hlad!

Lukovy hamburgery 

Když si Lorelai a Rory kromě kávy v Lukově bistru něco objednají, je to hamburger. Luke často nezapomene dodat, že je takové jídlo pomalu, ale jistě, zabíjí! I přes to děvčatům vždy vyhoví a v jedné z epizod dokonce pro Lorelai připraví hamburger ve tvaru Santy Clause.

Sookiino magické rizoto 

V díle s názvem Lovci jelenů připravila Sookie své vyhlášené kouzelné rizoto kulinářskému kritikovi. O rizotu Sookie tvrdila, že bylo tak dobré, že prodloužilo život její nemocné matce.

  • Když ho ale uvařila kulinářskému kritikovi, napsal o něm, že bylo „v pohodě“. Sookie se s recenzí nemohla smířit, a nakonec přišla na to, že jeho chuťové buňky byly ovlivněny špatně spárovaným vínem. A tak s novou porcí rizota vyrazila bez pozvání ke kritikovi domů, tentokrát se správným vínem.

Největší pizza na světě 

Při večerní procházce na náměstí ve Stars Hollow přihlíží Rory a Lorelai podivné situaci. Z jeřábu se na stůl snáší gigantická pizza. Jde o „největší pizzu na světě “, kterou Pete, majitel jejich oblíbené pizzerie Antonioli's, upekl Lorelai k 35. narozeninám. Pizza zkrátka hraje v Gilmorkách důležitou roli!

Větrníčky s humrem 

Ve druhé epizodě první série se Rory sešla s ředitelem prominentní soukromé školy Charlestonem, aby si s ním promluvila o své minulosti, budoucnosti a rodině. Ředitel Rory řekl, že zná její prarodiče už velmi dlouho a že u nich doma jedl ty nejlepší větrníčky s humrem! 

Mac'n'cheese s jalapeños 

Sookie se rozhodne pomoct Lorelai s přípravou dětské narozeninové oslavy. Vůbec jí nenapadne, že děti touží hlavně po pizze a sladkostech a rozhodne se připravit extravagantní jídla.

  • Jedním z nich je pikantní verze slavného amerického mac'n'cheese. Když jí Lorelai řekne, že je jídlo příliš ostré, těhotná Sookie se zhroutí v domnění, že bude špatnou matkou.

Lívance kam se podíváš 

Ve Stars Hollow je sice restaurace s názvem Al's Panceke World, ale na lívance (pancakes) chodí děvčata spíše k Lukovi. Ala totiž začaly lívance brzy nudit, a tak se rozhodl experimentovat s mezinárodní kuchyní, včetně té čínské. Název restaurace ale nezměnil.

Holoubátko u Emily

Děvčata chodí každý pátek na večeři k Roryiným prarodičům Emily a Richardovi. Stůl se prohýbá pod nejrůznějšími vybranými dobrotami a velmi často je na menu holoubátko. Tvůrci seriálu tím chtěli vyjádřit, jak moc bohatí Gilmorovi jsou.

Ďábelská vejce

Když šly Lorelai a Rory na ‚baby shower‘ k Sherry nevěděly, že si z ní místo výslužky odnesou náboje. Ty byly v podobě plněných vajec, která pak házely na Jessovo auto. 

Tofu pomazánka a tofucan

Gilmorky na Den díkůvzdání přislibily večeři téměř u všech svých známých i příbuzných. O mamince Lane paní Kim je známé, že žije zdravým životním stylem. Jako první navštíví právě Kimovi a paní Kimová naservíruje tofucana, tedy krocana z tofu. S úspěchem se nesetkala ani tofu pomazánka, kterou připravila na taneční maraton.

Zdroje informací: Kuchařka Jezte jako Gilmorky od Kristi Carlson, The Recipe, seriál Gilmorova děvčata 

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Štrúdl nebo závin?
  • Kvízy

KVÍZ: Štrúdl nebo závin?

Jablka můžete péct, zapékat, zavařovat i vařit, dusit nebo sušit. Upečete z nich výtečný jablečný koláč, štrúdl, perník nebo buchtu s jablky, připravíte skvělá povidla, přesnídávku či pyré. Použít je můžete jako náplň do sladkých knedlíků...
Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso
  • Tipy redakce

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso

První novou kuchařkou roku 2023 je kniha Mleté maso. Novinka z edice Apetit vychází už v únoru a jak název napovídá, je věnována všestrannému využití jedné z velmi oblíbených surovin – mletého masa. ...
AD
Omáčka, bez které to nejen o Velikonocích zkrátka nejde!

Omáčka, bez které to nejen o Velikonocích zkrátka nejde!

Některé suroviny mají v receptech nezastupitelné místo, pokud nechceme ztratit správnou konzistenci, chuť nebo aroma. Mezi takové nenahraditelné suroviny patří třeba majonéza. Připravené pokrmy dokáže povznést o několik levelů výš. Kolikrát...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč