Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zavzpomínejte na nejlepší jídla z Gilmorových děvčat: Od Lukových hamburgerů po Sookiino magické rizoto

Gilmorova děvčata
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Od premiéry prvního dílu Gilmorových děvčat dnes (5.10. 2022) uběhlo přesně 22 let. Na podzim mohou seriáloví fanoušci ‚gilmorek‘ cítit touhu po dávce nostalgie. Patříte mezi ně? Pusťte si oblíbený seriál a uvařte si k tomu ikonická seriálová jídla. 

Rory a Lorelai jedí asijské jídlo z krabičky, nebo si objednávají pizzu, Luke připravuje ve svém bistru lívance a hamburgery, Sookie vyváří pro hotelové hosty italské rizoto či ratatouille. Jídlo je v Gilmorových děvčatech zkrátka velkým tématem. Není tedy divu, že diváky při sledování seriálu často přepadá hlad!

Lukovy hamburgery 

Když si Lorelai a Rory kromě kávy v Lukově bistru něco objednají, je to hamburger. Luke často nezapomene dodat, že je takové jídlo pomalu, ale jistě, zabíjí! I přes to děvčatům vždy vyhoví a v jedné z epizod dokonce pro Lorelai připraví hamburger ve tvaru Santy Clause.

Sookiino magické rizoto 

V díle s názvem Lovci jelenů připravila Sookie své vyhlášené kouzelné rizoto kulinářskému kritikovi. O rizotu Sookie tvrdila, že bylo tak dobré, že prodloužilo život její nemocné matce.

  • Když ho ale uvařila kulinářskému kritikovi, napsal o něm, že bylo „v pohodě“. Sookie se s recenzí nemohla smířit, a nakonec přišla na to, že jeho chuťové buňky byly ovlivněny špatně spárovaným vínem. A tak s novou porcí rizota vyrazila bez pozvání ke kritikovi domů, tentokrát se správným vínem.

Největší pizza na světě 

Při večerní procházce na náměstí ve Stars Hollow přihlíží Rory a Lorelai podivné situaci. Z jeřábu se na stůl snáší gigantická pizza. Jde o „největší pizzu na světě “, kterou Pete, majitel jejich oblíbené pizzerie Antonioli's, upekl Lorelai k 35. narozeninám. Pizza zkrátka hraje v Gilmorkách důležitou roli!

Větrníčky s humrem 

Ve druhé epizodě první série se Rory sešla s ředitelem prominentní soukromé školy Charlestonem, aby si s ním promluvila o své minulosti, budoucnosti a rodině. Ředitel Rory řekl, že zná její prarodiče už velmi dlouho a že u nich doma jedl ty nejlepší větrníčky s humrem! 

Mac'n'cheese s jalapeños 

Sookie se rozhodne pomoct Lorelai s přípravou dětské narozeninové oslavy. Vůbec jí nenapadne, že děti touží hlavně po pizze a sladkostech a rozhodne se připravit extravagantní jídla.

  • Jedním z nich je pikantní verze slavného amerického mac'n'cheese. Když jí Lorelai řekne, že je jídlo příliš ostré, těhotná Sookie se zhroutí v domnění, že bude špatnou matkou.

Lívance kam se podíváš 

Ve Stars Hollow je sice restaurace s názvem Al's Panceke World, ale na lívance (pancakes) chodí děvčata spíše k Lukovi. Ala totiž začaly lívance brzy nudit, a tak se rozhodl experimentovat s mezinárodní kuchyní, včetně té čínské. Název restaurace ale nezměnil.

Holoubátko u Emily

Děvčata chodí každý pátek na večeři k Roryiným prarodičům Emily a Richardovi. Stůl se prohýbá pod nejrůznějšími vybranými dobrotami a velmi často je na menu holoubátko. Tvůrci seriálu tím chtěli vyjádřit, jak moc bohatí Gilmorovi jsou.

Ďábelská vejce

Když šly Lorelai a Rory na ‚baby shower‘ k Sherry nevěděly, že si z ní místo výslužky odnesou náboje. Ty byly v podobě plněných vajec, která pak házely na Jessovo auto. 

Tofu pomazánka a tofucan

Gilmorky na Den díkůvzdání přislibily večeři téměř u všech svých známých i příbuzných. O mamince Lane paní Kim je známé, že žije zdravým životním stylem. Jako první navštíví právě Kimovi a paní Kimová naservíruje tofucana, tedy krocana z tofu. S úspěchem se nesetkala ani tofu pomazánka, kterou připravila na taneční maraton.

Zdroje informací: Kuchařka Jezte jako Gilmorky od Kristi Carlson, The Recipe, seriál Gilmorova děvčata 

Související články

Apetit magazín