Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Uvařte si podle gangsterek: Masové kuličky nebo gnocchi podle Kmotra, omáčka z filmu Mafiánovi a další filmová jídla

Jídlo z Kmotra
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

V sáze Kmotr, v seriálu Rodina Sopranů či ve filmu Mafiánovi je jídlo důležitou složkou příběhu. Pomáhá nám pochopit vztahy italo-američanů, kteří se u stolu mění ze zabijáků v milující otce a manžely.

Filmoví tvůrci si dali záležet na detailech. Ať už jde o zurčení vína, čvachtání těstovin, bublání rajčatové omáčky, funění či mlaskání. To vše stimuluje chuťové pohárky diváků tak, že jen málokdo vydrží sledování bez občerstvení.

Scénáře vycházejí z prostředí italské mafie, reální gangsteři skutečně s láskou vařili a krmili své muže, ale i policisty, kteří je sledovali. Úkolem manželek bylo vařit pro rodinu a návštěvy, a tak se ženy předháněly, která připraví lepší lasagne nebo cannoli. 

Kmotr

Rajčatová omáčka s masovými kuličkami a klobásou

Pete Clemenza, kápo rodiny Corleonů ve filmu Kmotr, v jedné ze scén vaří rajčatovou omáčku s masovými kuličkami. Ihned využije příležitosti naučit něco z kuchařského umění mladého Michaela.

  • Třeba budeš muset jednou vařit pro dvacet chlapů. Začneš trochou oleje, na kterém osmažíš česnek, přidáš rajčata, protlak, povaříš to, ale nesmí se ti to připálit. Nasypeš všechny klobásy a masové kuličky, trochu vína a můj trik je přidat trochu cukru,‘ říká Pete zatímco ostatní gangsteři plánují odplatu za pokus o Donovu vraždu.

Gnocchi s láskou

V třetím díle série Kmotr jde Mary navštívit Vincenta do klubu. Vzájemné sympatie jsou u nich znát už nějakou dobu a tentokrát by se mělo vše rozseknout. V napjaté scéně připravují gnocchi a Vincent přitom ovládá Maryinu ruku. Na vášnivé polibky nemusí divák dlouho čekat.

Nejlepší telecí na Marsale ve městě

Ve filmu Kmotr chodí gangsteři do Louisovy restaurace, kde se připravuje nejlepší telecí na Marsale ve městě. Jeden den je pro Sollozza a McCluskeyho v tomto podniku osudným. Michael oba při jídle zastřelí a vidlička s napíchnutým kouskem telecího masa vyletí do vzduchu.

Cacciatore 

Možná si pamatujete scénu, kdy se Vito Corleone vrací z nemocnice domů a rodina je štěstím bez sebe. V kuchyni vře kuřecí cacciatore. Do pikantní omáčky patří pancetta, mrkev, řapíkatý celer a červené víno.

  • Cacciatore je italské označení pro lovce, pokrm připravovaly manželky pro své muže, kteří se vraceli z lovu.

Rodina Sopránů

Když se Tony Soprano (hlavní postava) pustí do jídla, jeho hodování vyvolává v divákovi až fyziologickou reakci. Celý seriál je ódou na neapolskou kuchyni.

Zapečené ziti

Když zemře v seriálu Rodina Sopránů Bobbymu jeho milovaná manželka Karen, zbyde v mrazáku poslední jídlo, které uvařila – ‚Baked Ziti‘. Zničený Bobby nechce na jídlo ani sáhnout, ale Janice ho nakonec přesvědčí.

  • ‚Baked Zit‘ je tradiční italsko-americký recept pocházející z Neapole. Jde o těstoviny ziti (cca 25 cm dlouhé trubice (brčka), které se musí před vařením nalámat – pak vypadají podobně jako penne) zapečené s rajčatovou omáčkou. 

  • Zapečné ziti se v Itálii tradičně podávají na svatbách, protože slovo ziti znamená ve volném překladu mladá nevěsta.

Melanzane alla parmigiana

U Sopránů vládne kuchyni Carmela. V seriálu se nejčastěji objevují makarony (u nás kolínka) s boloňskou omáčkou nebo omáčkou marinara, oblíbeným pokrmem je také melanzane alla parmigiana neboli lilek zapečený v rajčatové omáčce s parmazánem.

Cannoli

Když je někdo v Sopránech v nemocnici, je slušnost mu přinést tradiční sicilský dezert – cannoli – křehké trubičky, které se plní riccotou s pomerančovou kůrou.

Zuppa Maritata

Na Den díkůvzdání italští imigranti v Americe podávají Zuppa Maritata (svatební polévka), která nechyběla ani v jedné ze scén Rodiny Sopránů. Do masového vývaru s čekankou a další zeleninou patří masové kuličky.

Gabagool

I když Tony Soprano ví, že by měl držet dietu, nikdy neodolá uzenině, které s láskou říká gabagool. Sušená vepřová šunka se oficiálně jmenuje capicola, tak kde se vzal název gabagool? Ve Spojených státech šunce capicola tak říkají někteří italští imigranti.

  • Název vznikl tak, že Italové špatným přízvukem slovo modifikovali. C vyslovovali jako G, P jako B, O jako OOH a poslední samohlásku vypouštěli. A voilà – z capicoly se stal gabagool, uvádí magazín Esquire.

Mafiánovi

Vězeňská rajčatová omáčka

Legenární scéna filmu Goodfellas (Mafiánovi). Paulie, kterého hrál Paul Sorvino, kápo v rodině Lucchese, si dělá vězeňský život snesitelnější přípravou rajčatové omáčky, do které krájí česnek na tenké plátky žiletkou.

Proč milujeme kriminálníky

Filmy a seriály z prostředí italské mafie patří k těm nejúspěšnějším v dějinách kinematografie. Kromě klasických gangsterských kousků totiž nabízí i něco navíc. Hrůzné činy, kterých se postavy dopouštějí, překrývá příběh tradiční italské rodiny.

Vrazi a kriminálníci obvykle nebývají kladnými postavami, dokud filmoví tvůrci neodkryjí jejich odvrácenou tvář. Temná strana rázem zůstává v pozadí zájmu a divák se postupně vciťuje do milujících manželů, synů i otců, kteří by pro rodinu obětovali cokoliv. Možná kromě gabagool.

Zdroje informací: Kuchařka rodiny dona Corleona, autorka článku, Esquire

Skryt pre seznam
Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín