Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Slovenská kuchyně, to je dokonalost v jednoduchosti. Které skvosty vedle halušek s brynzou ukrývá?

halusky
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Tradiční slovenská kuchyně je v určitém směru specifická, vychází však ze společných středoevropských základů – jako ostatně kuchyně všech zemí bývalého Rakouska-Uherska. Na které své další kulinářské poklady vedle brynzových halušek nedají Slováci dopustit? Které milujeme také v Česku?

  • Na hornatějším severu jsou oblíbenými surovinami brambory, kysané zelí, uzeniny, luštěniny, houby, lesní plody a med.
  • Oproti tomu na jihu se nejvíc konzumuje hovězí, vepřové, krůtí, husí, kuřecí a skopové maso. Také sladkovodní ryby, těstoviny a čerstvé ovoce (jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve).
  • Okolí Liptova je známé svou produkcí mléka a výrobou sýrů, které se pochopitelně v tamní kuchyni hojně vyskytují.
  • Často se používá sádlo, případně olej, dále česnek, cibule a z koření pepř, majoránka, kmín a nesmí chybět ani paprika.

Demikát, kyselica, prívarky a jiné slovenské polévky

Vydatné polévky jsou na Slovensku základ. Zahřejí a zasytí. To ocení především obyvatelé a návštěvníci horských oblastí. 

  • Nejznámější slovenská polévka je jednoznačně kapustnica, která se připravuje z kysaného zelí, uzeného masa, klobásy, sušených švestek a hub, zahuštěná moukou, někdy ozdobená kopečkem zakysané smetany.
  • Nedílnou součástí slovenské kuchyně jsou luštěniny, které se v hojném množství používají právě do polévek. Pokud k našim sousedům zavítáte, určitě ochutnejte s slovenskou fazulovicu nebo čočkovou polévku.
  • Za vyzkoušení rozhodně stojí také jedinečná polévka demikát, která se připravuje z brambor a brynzy.

Zvláštní kategorií jsou tvz. prívarky husté polévky až kašovité konzistence. Základem je nejčastěji zelenina vařená ve vodě zahuštěná moukou, někdy se do něj přidává smetana nebo mléko.

  • Často se podávají s vajíčkem, uzeným masem, klobásou nebo sekanou a tím plnohodnotně nahradí hlavní chod.
  • Setkat se můžete s prívarky z luštěnin – hrachový, fazolový, čočkový.
  • Zeleninovými – bramborový, špenátový, cuketový, batátový, z kysaného zelí atd.
  • Oblíbený je i houbový.

Hlavní jídla po slovensku

Jako národní slovenské jídlo lze jednoznačně označit slovenské halušky. Jsou to malé nočky z bramborového těsta vařené ve vodě. Nejčastěji se podávají s ovčím sýrem brynzou a posypané škvařenou slaninou. Kombinace brynzy a slaniny je typická především pro okolí Liptova, kde má výroba sýrů bohatou tradici.

  • Oblíbené jsou také strapačky, což jsou halušky s kysaným zelím, uzeným masem a osmaženou cibulkou.
  • Furmanské halušky jsou s osmaženou slaninou, nebo klobásou a uzeným sýrem.

Dalším typicky slovenským jídlem je živáňská. Vepřové maso s cibulí, slaninou, klobásou a brambory společně zabalené v alobalu, tradičně pečené na ohni.

  • Jestli máte chuť si toto jídlo z „jednoho hrnce“ připravit, alobalové balíčky poskládejte na plech a dejte péct do trouby.

Mezi bezmasými pokrmy jsou favority bramboráky, bramborové placky, lokše, nebo třeba zemiakové posúchy.

  • Posúchy jsou nasucho opečené placky vyválené z kynutého těsta, do kterého je zabalená náplň z vařených brambor. Po opečení se každá placka maže z obou stran husím sádlem.

Sladká jídla se jako hlavní chod jedí na Slovensku málo. Přesto můžeme na jídelních lístcích najít například bramborové šulánky často plněné povidly a sypané buď mletým mákem nebo ořechy. Také knedlíky přelité rozmixovaným ovocem nebo knedlíky plněné džemem.

Společné kořeny a blízké vztahy se sousedy zanechaly ve slovenské kuchyni například guláš, smažený vepřový řízek nebo třeba Dobošův dort či pirohy. Ty se připravují naslano i nasladko.

Moučníky

Sladké moučníky se pečou podobné, jako u nás. Nejrůznější záviny, kynuté buchty, koláče, štrúdl nebo žemlovka. Mezi unikátní receptury patří skalický trdelník nebo bratislavské rožky.

  • Jejich historie údajně sahá až do 18. století. Plní se pouze ořechovou nebo makovou náplní, která by měla tvořit téměř polovinu hmotnosti výrobku. Rožky mají svůj typický popraskaný povrch.

Slané pečivo

Mezi slaným pečivem je oblíbený škvarkový nebo slaninový pagáč, který připomíná naše škvarkové placky.

Zdroj info: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč