Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

20x levně: Jak úsporně a chutně připravit brambory pro každou příležitost

20x levně: Jak úsporně a chutně připravit brambory pro každou příležitost
ZDROJ: ImageProfessionals

Brambory mohou jednoduše ovládnout vaši kuchyni bez velkých nákladů. Vyplatí se také proto, že jsou vhodné k uskladnění a v době jejich sklizně si je můžete pořídit do zásoby. A na zimu máte vystaráno. Máme pro vás tipy na skvělá a levná hlavní jídla s bramborami v hlavní roli a nechybí ani sladká tečka.

  Levné snídaně, obědy, večeře i dezerty z brambor

  Když se řekne levné brambory, mnohým z nás se vybaví brambory na loupačku, bramborové noky či knedlíky, bouchané či šťouchané brambory, pečené brambory nebo křupavé bramboráky. Dovedete si ale představit luxusní snídani nebo dokonce sladký dezert z brambor?

  Chcete si dopřát vydatnou víkendovou snídani za pár korun? Vyzkoušejte frittatu se špenátem či bramborové placky s domácími povidly

  Typy brambor a jejich využití

  Zatímco odrůd se pěstuje nespočet, všechny je lze rozdělit dle varných typů na A, B a C. Jejich rozdělení určuje to, kolik obsahují škrobu.

  • Obecně platí, že čím více škrobu, tím jsou brambory vhodnější k přípravě kaší a těst – brambory se totiž varem rozpadají. 
  • Čím méně škrobu, tím lépe drží po uvaření svůj tvar a tím líp se s nimi manipuluje. 

  5 hlavních benefitů brambor

  Na výsluní dostala brambory tzv. hladová léta, kdy právě ony zachránily společnost od vyhladovění. A přestože obecně žijeme v době v hojnosti, úsporné recepty se vždycky hodí. Proč si brambory s chutí a bez výčitek dopřát?

  Protože brambory jsou:

  • levné a vhodné k uskladnění na zimu 
  • bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů
  • potravinou s přirozeně nízkým obsahem tuku
  • vhodné k přípravě slaných i sladkých pokrmů
  • vydatnou potravinou pro celou rodinu

  Brambory jsou cenným zdrojem zdraví prospěšných látek, např. vitamínu C, vitamínů skupiny B a minerálů draslíku a železa. Zároveň obsahují spoustu vlákniny, která podporuje fungování našeho metabolismu. Za chutí a výživovou hodnotou následuje další pozitivum, a tím je jejich příznivá cena

  Zdroje informací: Apetit, PotravinyProTebe, Britannica

  Skryt pre seznam