Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Pickles
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a zeleniny.

V létě je všeho dostatek, což ovšem o zimních měsících říct nemůžeme. Jak si dopřát plody léta i v zimě? Stačí je správně konzervovat. Konzervování ale v moderní době ztratilo na popularitě, což pravděpodobně souvisí s všeobecným přehlcením trhu. Čerstvou zeleninu a ovoce totiž seženete v obchodech i v zimě, ovšem kvalita a cena se s létem nedá srovnávat.

Jak zvolit správnou metodu konzervování?

Pokud se rozhodnete konzerovat, můžete si vybrat hned z několika různých způsobů. Vždy je ovšem potřeba dobře zvážit, se kterým druhem zeleniny či ovoce zrovna pracujete a jak ho chcete dále využit.

  • Nejčastějšími metodami jsou nakládání do octa, do slaného nálevu či do oleje, konzervace cukrem, sušení a fermentace.

1. Nakládání do octa

Jedná se o metodu konzervace, kdy zeleninu naložíme do octového rozvaru. Ten se skládá z vody, octa, cukru a většinou se přidává i koření nebo bylinky. Můžete použít rychlou nebo delší metodu nakládání.

  • Rychlá, jak už název napovídá, má časovou výhodu. Jde prakticky jen o nakrájenou zeleninu, kterou naskládáte do zavařovací sklenice (pokud chcete opravdu rychle podávat stačí miska) a zalijete horkým octovým rozvarem. Jakmile sklenice vychladne, můžete podávat.
  • Rychlá metoda se hodí pro zkřehnutí zeleniny jako je mrkev (tu můžete nechat zkřehnout i za pomoci solného roztoku), ředkvičky, řapíkatý celer, okurky a květák. Takto upravená zelenina skvěle poslouží i k doplnění a ozvláštnění pokrmů. Zelenina vám takto v lednici vydrží cca dva týdny až měsíc (podle druhu).

  • Další metoda se skládá z kombinace naložení do octového rozvaru a zavaření při vysoké teplotě. Takto ošetřená zelenina vám vydrží i několik měsíců a zaručuje propojení všech chutí. Hodí se na ni skoro cokoliv, navíc nemusíte sklenice ukládat do lednice, ale chladná tmavá spíž jim naprosto postačí. Doporučujeme se vyhnout přímému slunečnímu záření.
  • V české kuchyni boří žebříčky popularity nakládané okurky, v nichž jsou alfou a omegou dobře vychucený sladkokyselý lák a křupavost okurek. Zavařit úspěšně můžete také například květákšalotky, chřest nebo papriky.

2. Konzervace cukrem

Cukr je výborným konzervačním prostředkem, protože od určité koncentrace vytváří nehostinné prostředí a brání tak množení mikroorganismů. U této metody je proto důležité množství přidaného cukru. Některé recepty používají takové množství cukru, že se nemusí tepelně ošetřovat sterilací.

  • Sirupy by měly obsahovat minimálně 50% podíl cukru na celkové hmotnosti. Podobně jsou na tom džemy, i ty stačí je nalít do čistých sklenic a zavíčkovat, zavařovat je nemusíte (i když je to vždycky jistější). 
  • Sirupy a džemy jsou skvělé ze zahradního sezonního ovoce, jako jsou maliny, jahody, meruňkycitrony či rybíz, skvělý je ale i sirup z květů černého bezu či zázvoru. Ten vás v zimních měsících postaví na nohy.
  • Z ovoce připravíte také výtečné kompoty. Plody naskládejte do zavařovacích sklenic a zalijte cukrovým rozvarem. Pokud si na ovocném kompotu chcete pochutnat i v zimě, bude sterilace jistější. 
  • Pro kompoty se skvěle hodí především peckové ovoce - meruňky, broskve, třešně i višně – ale báječná jsou i jablka nebo angrešt.
  • Vypeckované švestky, blumy či meruňky nebo nakrájená jablka také můžete naskládat do sklenic a zavařit "nasucho", tedy bez vody a cukru. Bude však potřeba je zavaři

3. Zahušťování

Využijte letní rajčata, která zrají na slunci a mají vynikající plnou a sladkou chuť. Vytvořte z nich třeba rajčatový základ na omáčky.

4. Sušení

Hlavní roli při sušení plodů ideálně hraje sušička nebo alespoň síto a sluníčko

  • Sušené houby jsou pokladem každé spíže. Můžete je přiávat do omáček, připravíte z nich výborné rizoto nebo bramboračku.
  • Sušení ovoce může být obtížnější, zvlášť, pokud chcete sušit ovoce nebo zeleninu vcelku.  Velké kusy nebo celé plody (hrozny, rajčata, meruňky, třešně) jsou plné vody a aby se rychle vysušily a nezplesnivěly, je potřeba stálého a teplého průvanu. Ten zajistí jenom sušička na ovoce. Takto ošetřené plody pak můžete využít na ozdobu, při pečení nebo jako zdravou svačinku.

5. Fermentování

Fermentace neboli kvašení patří mezi nejstarší způsoby konzervace potravin. Proces je o něco pracnější, ale dodává zelenině jedinečnou chuť. Připravit si můžete třeba korejské národní jídlo kimči.

Související recepty

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

KVÍZ: Znáte legendy a příběhy populárních jídel?
  • Kvízy

KVÍZ: Znáte legendy a příběhy populárních jídel?

Pochutnáváte si celý advent na vaječném koňaku, od dětí loudíte kousek trdelníku, nemůžete se dočkat silvestrovských chlebíčků a vaším guilty pleasure je krevetový koktejl? Jak vám rozumíme! A pokud si navíc nemůžete pomoct a v každé...
AD
Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!
  • Zajímavosti

Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!

Říká se, že dobrý kuchař nikdy neviní své nástroje. Ale přiznejme si, kdo z nás nezažívá frustraci, když pátrá po té správné pánvičce schované někde mezi hromadou jiného nádobí? Pokud vaše kuchyň občas připomíná přeplněnou skříň, které...