0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pět levných večeří ze žlutého hrachu: Vařte s námi ze surovin, které jsou dostupné

Hrachová polévka s uzeným kolenem
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Sušený žlutý hrách patří mezi luštěninami k Popelkám. Kdysi významná surovina se dnes ocitla na okraji zájmu, přitom je levný, vydatný a svou jemnou chutí i krémovou strukturou zazáří v mnoha pokrmech. Dejte mu šanci, pochutnáte si.

Žlutý hrách se ve střední Evropě údajně rozšířil v 6. století a rychle se zařadil mezi nejoblíbenější luštěniny. Pochází ze stejné plodiny jako sladké kuličky zeleného hrášku, žlutý hrách je však zcela zralý plod.

 • Nezralý hrášek řadíme k zelenině, zatímco dozrálý žlutý hrách k luštěninám.
 • Prodává se loupaný a tím je i lépe stravitelný.
 • Ať už v české klasice, nebo v jídlech inspirovanými pokrmy jiných zemí, žlutý hrách má v jídeníčku bohaté využití.

1. Hezky česky: hrachová kaše s uzeninou

Pokud se kvůli vzpomínkám na školní jídelnu k hrachové kaši stále stavíte trochu skepticky, možná vám předsudky pomůže překonat náš recept na sametově jemnou pochoutku, která voní česnekem a majoránkou. A jestli máte chuť na pracnější, ale lahodnější verzi, klobásky si k ní klidně dejte domácí.

2. Vydatná polévka 100x jinak

Sytou polévku ze žlutého hrachu můžete uvařit pokaždé jinak. Ladí s mnoha surovinami a nemusí to být jen obligátní uzené. Hrách můžete v polévce uvařit a vychutnat si jeho strukturu.

 • Jindy ho můžete rozmixovat dohladka a vznikne vám jemný krém. Polévku lze doplnit opečenou uzeninou či kořenovou zeleninou, vařeným masem nebo dokřupava opečenými krutonky.

3. Kvašené placky dosa

Indické palačinky se připravují ze směsi rýže a luštěniny, obvykle čočky, ale v tomto jídle skvěle funguje také žlutý hrách. Rýže a hrách (přibližně v poměru 5:3) se dlouze namáčí nejméně 24 hodin, poté se směs rozmixuje na jemnou kaši, ochutí a nechá se fermentovat.

 • Přibližně po 24–48 hodinách rýže s hrachem zkvasí, lehce nabyde a objeví se v ní bublinky.
 • Hotové těsto se smaží v tenké vrstvě na pánvi.

Dosa se podávají jako příloha k zeleninovým směsím nebo hustým polévkám, ale dají se jíst i jen tak, třeba jen s čatní nebo jinou omáčkou. Díky kombinaci rýže a luštěniny představují plnohodnotný zdroj bílkovin, které se kvašením navíc stanou lépe stravitelné.

 • Fermentované dosa palačinky chutnají lehce nakysle.

4. Orientální chutě: hummus

Na luštěninové pomazánky se hodí všechny druhy luštěnin. Hummus se tradičně připravuje z cizrny, nebojte se ji však zaměnit za žlutý hrách, který je moučnější a chutí se cizrně velmi blíží.

 • Pokud chcete z hrachu připravit pomazánku, doporučujeme vařit ho v tlakovém hrnci – bude jemnější a krémovější.

5. Z jednoho hrnce: indický dhal

Syté jídlo z kategorie téměř bez práce, které nadchne děti i dospělé. Indické koření zvýrazní neutrální chuť luštěniny a zlepšuje stravitelnost. Indický dhal můžete připravit stokrát jinak.

 • V následujícím receptu jednoduše nahraďte cizrnu z plechovky vařeným žlutým hrachem.

Aby břicho nebolelo: důkladné namáčení, pozvolné vaření

Jako všechny luštěniny i žlutý hrách doporučujeme před vařením dlouze po několik hodin namáčet v dostatečném množství lehce osolené vody. Namáčením se do vody vyplaví velká část oligosacharidů a dalších antinutričních látek, které jednak zhoršují vstřebatelnost rostlinných bílkovin, jednak způsobují nadýmání a trávicí obtíže.

 • Vodu po namáčení slijte a hrách před vařením zalijte čistou várkou.
 • Namočený hrách by měl být uvařený za 45–60 minut.
 • Pokud chcete vaření urychlit, a navíc dosáhnout krémovějšího výsledku, vařte luštěniny v tlakovém hrnci. Tento způsob přípravy je vhodný především, pokud z hrachu chcete umíchat hladkou a jemnou pomazánku.

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč