Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak na dětskou oslavu, aby se bavili i dospělí aneb Nepodceňte detaily

Dětská narozeninová oslava
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Když se řekne dětská oslava, mnohým rodičům se roztřesou ruce a dostanou tik do oka. Pozvat si hejno malých dětí, kteří se prohánějí prostorem s vervou barbarské hordy, vyžaduje pevné nervy. Jak to udělat a jaký zařídit program, aby si narozeninovou oslavu dětí užili malí hosté i jejich rodiče?

Máme pro vás nápady na snadné i rafinované občerstvení, recepty na jednoduché i efektní dorty i tipy, jak dětskou oslavu zorganizovat.

 • Základem je promyšlený plán, dobrá organizace a realistický odhad vlastních možností. Nikde totiž není psáno, jak přesně má dětský mejdan vypadat.
 • Je tedy na vás, zda budete péct třípatrový dort s filigránským zdobením nebo jednoduché muffiny, zda pozvete klauny a vztyčíte na zahradě skákací hrad či pošlete potomky po fáborkách hledat pytlík bonbonů do lesa za chalupou. Důležité je, aby se bavily nejen děti, ale i dospělí. 

Jak naplánovat oslavu

Předem si promyslete, na co stačíte. Máte čas a chuť věnovat se přípravě několik dní předem? Skvělé! V tom případě se můžete pustit i do složitého pečení, které si rozvrhnete do jednotlivých kroků a budete mít – třeba v případě dortu – čas vše vychladit, sestavit, nazdobit.

 • Chystáte se oslavu připravovat až den předem, či dokonce přímo v den D? Pak si nelamte hlavu s komplikovanými recepty a spokojte se jednoduchým občerstvením – skvělé jsou rychlé pomazánky a dipy, ke kterým nakrájíte zeleninu nebo je doplníte pečivem, kupovanými tortillovými čipsy či tyčinkami.
 • Místo dortu upečte rychlé muffiny nebo – trváte-li na klasickém kulatém tvaru – použijte recept na základní máslový dort, promažte korpus dobrým džemem a ozdobte šlehačkou. V sezoně malin, borůvek či jahod stačí přihodit pár sladkých plodů a krásný, ale přitom snadný dort vyčarujete do dvou hodin. Na korpus můžete použít i poloviční rozpis z receptu na tvarohovou bábovku

Dobrá organizace je klíčová

 • Promyslete si, kolik lidí chcete pozvat. Budete se dětským hostům věnovat sami, nebo se oslavy zúčastní i rodiče? Jakmile si zodpovíte tyto otázky, budete mít jasno, jaké nároky na prostor a občerstvení musíte splnit.
 • Pokud pozvete rodiče, počítejte s tím, že byste jim měli nabídnout i nějaké „dospělé“ pohoštění, nejlépe slané chuťovky. Party se patrně také nevměstná do menšího městského bytu. Na druhou stranu můžete rodiče malých hostů zapojit do programu, a navíc je takové setkání příležitost k navázání nových přátelství.
 • Počtu hostů přizpůsobte i množství občerstvení. Vždycky se vyplatí mít v záloze navíc pár lahví minerálky i limonády, karton džusu a balení slaných krekrů nebo pytlíků s čipsy. I když přísaháte výhradně na domácí pohoštění, díky nákupu se nestane, že by vás zaskočil nečekaný hlad hostů. Když dobroty nespotřebujete hned, díky delší trvanlivosti vydrží do příště. 

 • Pozvánky rozdejte s dostatečným předstihem a uveďte v nich i své telefonní číslo nebo mail, aby vám pozvaní (respektive jejich rodiče) dali včas vědět, zda přijdou. Chybět nesmí čas a místo akce. Od věci není ani uvést, kdy oslava končí.
 • Nestane se tak, že vám doma zůstane do pozdních večerních hodin osamocené dítko, které si rodina zapomněla vyzvednout. Na pozvánce můžete specifikovat i téma oslavy, případně to, zda vůbec a jaké dárky by oslavenec uvítal.
 • Vyhnete se tak nechtěným dárkům a současně ušetříte pozvaným práci s vymýšlením, co by si vaše dítě přálo. Pokud pověříte doručením pozvánek samotného oslavence, ověřte si, že skutečně pozvání předal. U dětí v předškolním věku se distribuce pozvánek ujměte raději sami, případně poproste o pomoc paní učitelku v mateřské školce.

 • Ujistěte se, že nikdo z pozvaných netrpí alergií na potraviny. Pokud ano, přizpůsobte tomu menu, abyste nemuseli místo oslavy řešit krizovou situaci způsobenou alergickou reakcí některého z hostů. 
 • Pokud chystáte tematickou oslavu, vytipujte si, jaké použijete dekorace, abyste je pak nemuseli shánět na poslední chvíli. Spoustu peněz ušetříte, pokud je vyrobíte vlastnoručně, pomoci vám mohou i děti. Vlaječky, které samy vystřihly a vybarvily, je na oslavě potěší ještě více než kupované.

Dobrý nápad nad zlato

Tematické oslavy jsou náročnější na přípravu, ale zase si při nich užijete dost zábavy. Zvláště jste-li hravými rodiči, vyřádíte se při vymýšlení dekorací a tematického občerstvení možná víc než při samotné oslavě.

Klučičí oslavu můžete vést v duchu dobrodružných výprav, přestrojit oslavence i hosty za piráty a místo, kde se party koná, proměnit v ostrov pokladů.

 • Když na strom vyvěsíte vlajku s lebkou a zkříženými hnáty a v trávě necháte skrývat nafukovací krvelačné žraloky, nikdo neuvěří, že moře je stovky kilometrů daleko. Holky pirátky mají vstup samozřejmě povolen!

 • Malí paelontologové se můžou vydat po stopách dinosaurů a budoucí vědátoři zase startovat do vesmíru. Ke stavbě kosmické rakety stačí pár starých krabic, staniol a plechovka s barvou. Starší děti zase nadchne, když se budou moci přestrojit za komiksové superhrdiny či postavy z počítačových her.

Slavit vevnitř, nebo venku?

V teplých měsících jednoznačně doporučujeme vyrazit ven. Riziko destrukce domácnosti se prudce sníží, děti se pod širým nebem více vyřádí a vy budete mít dobrý pocit, že jste společně na čerstvém vzduchu. Vyhráno mají ti, kdo vlastní zahradu. V domě budete mít hygienické a kuchyňské zázemí (možnost chladit dort do poslední chvíle v lednici je neocenitelná) a na zahradě můžete vystrojit slavnost, za kterou by se nemusela stydět britská královna.

 • Dětskou oslavu můžete ale pojmout i jako piknik v parku, ideální je najít místo, kde jsou poblíž dostupné veřejné záchody a kohoutek s pitnou vodou. V mnoha parcích už jsou dnes zřízena speciální pikniková místa se stoly, někde se smí i grilovat. Některé obce mají veřejná ohniště, a tak vrcholem oslavy může být opékání špekáčků nebo vlastnoručně umotaných hadů z kynutého těsta.

 • Pro případ špatného počasí mějte připravenu záložní variantu. Pokud se chcete vyhnout pořádání oslavy u sebe v bytě, zkuste zjistit, zda některý místní spolek nepronajímá klubovnu či tělocvičnu. Pokud bude oslava v dětském koutku či kavárně, ověřte si, jestli smíte přinést vlastní dort.

Dort na oslavu – kupovaný, či domácí?

Kupovaný dort je možná hezčí, ale do domácího vložíte všechnu svoji lásku, a navíc ho upečete přesně tak, jak chutná vaší rodině. Pokud si na pečení netroufáte, nepečená varianta s piškoty většinou u dětí boduje více než těžké máslové kreace.

  • Nepečené dorty mohou být z tvarohu, krémového sýra či zakysané smetany. Často se v receptech používá jejich kombinace.
  • Pokud si chcete být jisti, že dort po vychlazení vyprostíte z formy, aniž by se začal roztékat či rozpadat, pomozte si želatinou. Existují i speciální želatinové ztužovače, které se do krému přimíchávají za studena. Zkrátí se tím doba tuhnutí dortu.
  • V létě je volba sezonního ovoce do nepečeného dortu jasná, na podzim (nebo v době, kdy dozrávají první letní jablka) se můžete pustit snad do nejjednoduššího dortu na světě – nepečeného jablečného. Zvládne ho každý, kdo dokáže uvařit pudink. Je vhodný i pro úplně malé děti, kterým by ještě dortový krém nemusel udělat dobře, a nostalgicky si na něm pochutnají i maminky a tatínci.
  • Další možností, jak se vyhnout pečení, prořezávání, skládání a zdobení klasického dortu, je udělat dort netradiční. Může být třeba z palačinek nebo na sebe vzít podobu populární pavlovy. 
  • Pokud se rozhodnete pro pavlovu, upečte pusinkový korpus předem, ale ovocem a šlehačkou ho zdobte ale až těsně před podáváním, aby pavlova nezměkla. Jestli chcete, aby pavlova působila slavnostněji, udělejte ji z více pater. Když malé oslavenkyni prozradíte, že dort se jmenuje po slavné baleríně, už nebude chtít jiný.

  • Naprostým hitem se stane dort zmrzlinový – pokud se vám příprava zdá příliš složitá, klidně použijte hotový korpus a vaši oblíbenou kupovanou zmrzlinu. Stačí ji nechat trochu povolit a promíchat s ovocem a poté v dortové formě vložit na několik hodin znovu do mrazáku. Máte-li zmrzlinový stroj, můžete dort připravit z domácí zmrzliny.

  • Na dětské oslavě nezklamou ani dorty s ovocem. Vyzkoušet můžete třeba šarlotu, kterou nás naučila péct vynikající cukrářka Petra Stahlová. 
  • Zaručený úspěch sklidíte u dětí s dortem ozdobeným bonbony. Z lentilek na dort snadno vyskládáte jméno či věk oslavence. Kdybyste si nebyli jisti, zda se nápis vejde, můžete si ho předem do krému lehce předepsat párátkem.
  • Některé děti milují dorty potažené fondánem, marcipánem či mléčnou hmotou. Jejich výhodou je to, že vydrží i v teple nějaký čas bez lednice. Jejich potah totiž nedovolí použití krému na bázi šlehačky – ten je příliš vlhký a potahovací hmotu by rozmáčel.
  • Takové dorty se proto plní spíše máslovými krémy, které jsou stabilnější. Také obvykle mají více těsta než náplně, aby dobře držely tvar. Na transport do přírody jsou tak vhodnější volbou než křehké šlehačkové dezerty. A při potahování dortu můžete popustit uzdu fantazii – z fondánu vymodelujete i figurky.

  Občerstvení: nejlepší je do ruky

  Na oslavu se skvěle hodí tzv. finger food – tedy jídlo, které můžete zkonzumovat rukama. Klasikou jsou sendviče, chlebíčky a jednohubky, dětem budou nejvíce chutnat jednoduché kombinace typu šunka–sýr–okurka, ale zkusit můžete i odvážnější chutě, např. na tenká kolečka nakrájenou červenou řepu s krémovým sýrem a rukolou.

  • Rychlé a snadné jsou různé tvary z listového těsta, Osvědčil se i trhací chléb nebo slané muffiny. Chuťových variací vymyslíte nespočet – mezi čtenáři našeho webu bodují například muffiny s chorizem, redakce Apetitu zase miluje ty s tuňákem.
  • Pro dospělé připravte i salát, po všelijakém zobání přijde zeleninové odlehčení vhod. Děti, které namají čas postávat někde s mističkou a vidličkou, zase ocení kousky zeleniny, protože si je mohou vzít do ruky a vesele odběhnout. Nakrájejte na špalíčky mrkev, kedlubnu a okurku nebo rozeberte na jednotlivé listy křehké hlávky baby salátu a uvidíte, jak rychle zmizí.

  Nezapomeňte na pitný režim. Připravit můžete domácí limonádu nebo sirup a k němu karafu s vodou či lahev se sodovkou.

  • Když den předem zamrazíte do tvořítek na led drobné ovoce, jako jsou maliny či borůvky, nebo jedlé květy  – například sedmikrásky nebo nastříhané větvičky kvetoucího rozmarýnu či levandule –, budou kostky ledu nápoj nejen chladit, ale i zdobit.
  • Bylinky navíc dodají limonádě i další chuťový rozměr, promyslete si ale dobře kombinace. Rozmarýn a levandule se hodí k citronádě, máta bude ladit s melounem.

  Hry děti zabaví

  Připravte malým hostům hry nebo tvůrčí dílničky. Oslava, které dáte řád, proběhne ve větším poklidu a nehrozí, že si děti najdou nežádoucí zábavu samy (kdo jednou vybíral z manželské postele korálky a plastelínu, ví, o čem mluvíme).

  Co můžete podniknout

  • Hon za pokladem - trasu můžete vytyčit pomocí fáborků z krepového papíru, nakresit křídou na chodník nebo dětem na cestě zanechat šifrované vzkazy či indicie v dopisech. Odměnou bývají bonbony, drobné hračky pro všechny účastníky nebo třeba dort v podobě truhly s pokladem. Jako bojovku můžete pojmout i samotnou cestu na místo oslavy a tam se pak už jen věnovat hodování.
    
  • Soutěže – volte podle zájmu dítěte: můžete sportovat (kop na bránu, hod míčem na cokoli, skok, běh na čas, štafeta i šplh na stromy) nebo cvičit nerfkami střelbu na cíl (terč či pyramida z plechovek). Oblíbené je i skákání v pytlích nebo chůze poslepu v bludišti z napnutých provázků, na jehož konci čeká na provázku zavěšená odměna, kterou děti odstřihnou rovněž poslepu.
    
  • Dílničky – zabijete dvě mouchy jednou ranou, děti se zabaví a přitom si vyrobí malý dárek, který si odnesou domů. Snadné je navlékání korálků či práce s speciální smršťovací fólií, z níž se po zapečení v troubě stane malý plastový šperk. Jednoduše se pracuje i s modelovací hmotou fimo. Anebo připravte těsto a malí hosté si mohou upéct na cestu domů vlastní sušenky, případně bílkovou polevou ozdobit předem upečené perníčky.

  Nechte se inspirovat

  Další možné způsoby, jak přistoupit k dětské party, najdete na webech našich sesterských časopisů Marianne a Marianne Bydlení. Dozvíte se tam, jak na dětskou oslavu bez nervů, nebo si přečtete podrobný plán na nejlepší dětský mejdan v 10 krocích.

  Zdroje informací: TheSpruce, TheCreationStation, NorthShoreMums

  Skryt pre seznam

  Související články

  Autor: Lucie Velek

  Apetit magazín