Do 30 minut
Snadné
Lasagne jsou těstoviny ve tvaru tenkých obdélníkových plátů, podle nichž získal jméno celosvětově oblíbený pokrm, jehož kořeny leží v italské Neapoli. Kvalita surovin je alfou a omegou chuti všech jídel, u lasagní to však platí dvojnásob. Proto vám přinášíme tipy a triky na to, jaké suroviny nevynechat, aby vašim lasagním nikdo neodolal.
Italský trik číslo jedna. Vytvořte mletou masovou směs z hovězího a vepřového masa v poměru 1:1. Vepřové maso obsahuje více tuku, díky kterému bude výsledná chuť plnější a lahodnější.
Lasagne připravované s touto masovo-rajčatovou omáčkou se nazývají lasagne bolognese. V tradiční boloňské omáčce nenajdete jinou zeleninu než cibuli a česnek.
Na rozdíl od boloňské omáčky neobsahuje rajčata (nebo jen skutečně malé množství). Jeho základem je tzv. soffrito - na malé kousky nakrájená směs mrkve, celeru a bílé cibule, pomalu restovaná v olivovém oleji. Dále sem patří mleté maso, po jehož zhnědnutí je přidáván vývar, a někdy i víno a již zmiňovaná rajčata.
Jak boloňská omáčka, tak ragú si skvěle rozumí s bylinkami.
Jestli se vyhýbáte mléčným výrobkům, mouce či chcete získat méně kalorické jídlo, určitě ho lze vynechat. Ale pokud máte za cíl uvařit pravé italské lasagne, bez bešamelu to nepůjde.
Tradice ukazuje na parmezán, ale používá se také mozzarella nebo ricotta (nebo jejich kombinace). Mozzarella se v lasagních krásně rozteče, zatímco ricotta přidává na krémovosti. Někomu ale takto nasáklé lasagne můžou připadat moc „mokré“. Navíc, pokud ricottu nerozšleháte s vejcem, může při pečení popraskat, což na pohled nevypadá hezky.
Převařené těstoviny mají tendenci se slepovat a nedrží tvar. Nepředvařené těstoviny zase při pečení nasáknou spoustu omáčky a hotové lasagne by mohly být moc suché.
Proto doporučujeme těstoviny blanšírovat ve vroucí vodě. Tím získají správnou texturu, můžete je tímto způsobem nachystat i den dopředu a uchovat v lednici.
Co se týče počtu vrstev, není stanoveno jediné správné číslo, ale obecně bývají 3 až 4.
Zdroj informací: časopis Apetit