Boloňské těstoviny se semínky fenyklu
Do hodiny
Velmi snadné
Fenykl obecný roste především ve středomoří, u nás ho najdeme hlavně na jižní Moravě. Kromě léčebných účinků fenykl vyniká svěží anýzovou chutí. Zužitkovat lze všechny jeho části bez jakéhokoliv odpadu! Pod článkem najdete 26 receptů se sušenými semínky i s čerstvým fenyklem!
Usušená semínka fenyklu se používají k přípravě fenyklového čaje, který spolehlivě působí proti bolestem břicha. Ale skvělá jsou i do některých jídel!
Jedná se o listy podobné kopru, které se nachází zcela navrchu plodu a jsou silně aromatické. Najemno nasekané tedy dodají výraznou chuť zeleninovým salátům, vývarům či pormům z těstovin.
Skvělým dochucovadlem salátových dresinků je fenyklový olej. Jak ho připravit?
Čerstvý fenykl seženete v létě a na podzim. Pro další přípravu je potřeba odstranit kousek dolní části, horní část s řapíky, dva bílé svrchní listy samotné hlízy a někdy i vnitřní košťál (pokud je fenykl starší). Tyto části ale nevyhazujte. Využijte je při přípravě zeleninového vývaru, který získá nezaměnitelné aroma.
Nakrájejte bílou hlízu na velmi tenké plátky a na chvíli je ponořte do ledové vody. Díky tomu krásně zkřehnou a budou snáze stravitelné.
Možností je celá řada. Fenykl můžete vařit, dusit, restovat, péct či zapékat. Vyzkoušejte například jednoduchý zapečený fenykl, který je výbornou přílohou ke grilovanému masu:
Zajímavost: Fenykl obecný byl hojně využíván již ve starověku při potížích s nadýmáním, k léčbě nachlazení nebo v boji s různými kožními škůdci jako jsou blechy nebo vši.