Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejlahodnější hráškové recepty: Připravte si vynikající omeletu nebo jemnou hráškovou polévku

Nejlahodnější hráškové recepty: Připravte si vynikající omeletu nebo jemnou hráškovou polévku
ZDROJ: Apetit

Svěží zelený hrášek je jedním z neodmyslitelných symbolů léta. Je to s ním ale podobné jako s chřestem, jeho sezona je velmi krátká.

Čerstvý, nebo mražený hrášek?

Když si ho dáte čerstvý rovnou na zahrádce, vyrovná se mu málo co. Po sklizni ale jeho zelené kuličky velmi rychle ztrácejí báječně sladkou chuť. Proto někdy bývá mražený hrášek, který se zpracovává jen pár hodin po utržení, sladší než čerstvý, který koupíte až několik dnů od sklizení.

Když máte štěstí a narazíte v obchodě nebo na trhu na opravdu čerstvý hrášek, je to pochoutka. Je skvělý jen tak, takříkajíc z lusku rovnou do pusy, ale báječně se uplatní i v kuchyni.

Připravíte z něj lahodnou polévku, hodí se do těstovin, rizot, k masu i rybám, do omelety a slaných nákypů a výborně osvěží třeba bramborovou kaši. Vyluštěné (semen zbavené) lusky obyčejného hrachu se ale dají využít například na vývar, který zesílí chuť hráškové nebo hrachové polévky.

  • Rozhodnete-li se použít do receptů čerstvý hrášek, počítejte s tím, že na každých 100 g kuliček potřebujete nejméně dvojnásobné množství celých lusků.

Cukrový hrášek můžete sníst celý

Hrachu se pěstuje mnoho odrůd, některé z nich – nazývané cukrový hrách – se dají bez problémů konzumovat včetně lusků. Neobsahují totiž pergamenovou vrstvičku. Jedlé jsou i celé mladé rostlinky hrachu, zvané hrachové nebo hráškové výhonky. Skvělé budou v salátu nebo v rychlých asijských pokrmech z pánve.

Pokusy pro malé zahradníky

Pokud máte vlastní zahrádku nebo velký balkon či terasu, hravě zvládnete hrášek vypěstovat. Výnosy v případě městského zahradničení, kdy máte v truhlíku prostor jen na několik rostlin, nejsou velké, ale zvlášť máte-li děti, je zábava pozorovat, jak se hrášek klíčí, roste a šplhá po opoře a jak se půvabné květy proměňují v zářivě zelené lusky. A vlastní úroda bývá nejsladší!

Ať už se pustíte do pěstování nebo si na svěžích zelených luscích či kuličkách jen smlsnete, hráškovým experimentům se meze nekladou!

Zdroj: časopis Apetit

Skryt pre seznam