Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Italská večeře o 4 (a více) chodech

Italská večeře o 4 (a více) chodech

Italská večeře má řád a trvá celé hodiny. Mezi chody můžete popíjet víno, smát se a žertovat, povídat si s rodinou a přáteli – zkrátka žít naplno, dnes a tady.

Pokud jste se před jídlem nezastavili někde na aperitivo můžete si lehký míchaný nápoj a několik chuťovek k němu přichystat doma

Antipasti

Máte-li obavu, že vám nezbude místo na večeři, přejděte rovnou k prvnímu chodu, jímž je antipasto. Typově se jídla nabízená jako antipasti – tedy drobné předkrmy –překrývají s tím, co vám nabídnou v kavárnách a vinárnách během aperitiva.

Primi

Následuje první chod neboli primo, kterým bývá často pasta čili těstoviny. Porce je ovšem menší, než jsme zvyklí, na dospělého počítejte s 50 gramy suchých těstovin.

  • Prvním chodem může být i polévka, třeba zeleninová minestronne, toskánská ribollitta či některá z dalších skvělých italských zeleninových polévek, například cuketová.
  • Na severu vám naservírují i gnocchi nebo rizoto. Moc si nepřidávejte. Mějte na paměti, že budou následovat další chody! 

Secondi

Druhý či hlavní chod se nazývá secondo a tvoří ho obvykle ryba nebo maso. Ideálně v takové úpravě, abyste měli sílu je sníst i po předkrmu a prvním chodu.

  • Lehkým jídlem je třeba jen mírně opečená hovězí roštěná nakrájená na tenké plátky neboli tagiata.
  • Pokud se rozhodnete připravit milánskou specialitu ossobuco s krémovým rizotem, zvažte, zda dodržet tradici a před tak vydatným jídlem podávat předchozí chody.

Contorni

K druhému chodu, ovšem na odděleném talíři, se servíruje contorno – neboli příkrm či doplněk hlavního jídla. Bývá jím zelenina, ať už v podobě salátu či tepelně upravená.

  • Salát se nikdy nejí před večeří, vždy doprovází hlavní jídlo.

Sladká nebo sýrová tečka

Pokud byste náhodou ještě neměli dost, na řadu přicházejí formaggio e frutta alias sýr a ovoce. O sýru se říká, že jídlo uzavírá, a tak ho můžete podávat současně se sladkou tečkou zvanou dolce.

Následuje už jen káva a něco ostřejšího (třeba vinná pálenka grappa) na dobré trávení. 

Skryt pre seznam

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
499 Kč
334 Kč