Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Měsíční jídelníček ve španělském rytmu: 30 jídel, která vám rozproudí krev v žilách

Měsíční jídelníček ve španělském rytmu: 30 jídel, která vám rozproudí krev v žilách
ZDROJ: Apetit

Když vám v průběhu turistických výprav španělskými uličkami vyhládne, na každém rohu na vás čekají tapas. Větší hlad pak s chutí zaženete paellou, gazpachem nebo mnoha pokrmy z ryb a plodů moře, které si podle našich receptů můžete snadno připravit i doma.

Španělská kuchyně je provázaná s Portugalskem, Francií a především Latinskou Amerikou, kterou Španělé kolonizovali. Přivezli si odtud fazole, papriky a další suroviny, které se staly součástí tamní gastronomie.

 • Španělé milují jídla z jednoho hrnce, ostřejší chutě, ryby a mořské plody, zeleninu všechno druhu (nejvíce pak rajčata a papriky), rýži, fazole a vejce. Jako koření používají mletou papriku, kurkumu, fenykl, šafrán i římský kmín. Mezi oblíbené bylinky patří tymián, oregano či petržel.

Jamón k snídani i na odpolední tapas

Jamón [chamón] je tradiční španělská sušená šunka, která se dělí na dva základní druhy: jamón ibérico a jamón serrano.

 • Zatímco jamón ibérico neboli iberská šunka se vyrábí z masa černého prasete, jamón serrano neboli horská šunka se zpracovává z bílého prasete a suší se v horském chladném vzduchu. Doba sušení se pak u všech druhů sušených mas pohybuje v rozmezí 8 – 36 měsíců.

A jak si jamón nejraději vychutnávají španělé? Ideální kombinaci tvoří jamón s opečeným chlebem, který ve Španělsku můžete ochutnat v mnoha podobách od toustového chleba (pan de molde) přes malý pšeničný chléb pečený v peci na dřevu (panecillo) až po krajíc hutného pšeničného chleba (rebanada de pan).

K obědu či večeři jednoznačně paellu

Paella [paejja] je španělské národní jídlo, které můžete ochutnat nejen v restauraci, ale i jako street food na trhu. Základem paelly je rýže (La Bomba, Albufera, Senia). 

 • Paella byla původně skromným jídlem zemědělců, kteří do ní přidávali vše, co měli po ruce. Například rajčata, cibuli, zelené fazole či hlemýždě. Výjimkou nebylo ani kachní, králičí nebo kuřecí maso.
 • Dnes se připravuje na různé způsoby. Do receptů se v průběhu generací dostaly různé druhy mořských plodů, ale i klobásy chorizo

Další tradiční španělské pokrmy

 • Gazpacho [čti gaspačo] – zeleninová polévka, které vévodí rajčatová chuť, podávaná za studena na osvěžení v horkých dnech.
 • Tortilla de patatas neboli bramborová tortilla – 2-3 cm vysoká placka připravovaná z vajec, brambor a cibule.
 • Calderada de pescado [čti kalderada de peskado] je kotlíkové jídlo připravované z čerstvých ryb, zeleniny a brambor. Jedinečnou chuť tomuto pokrmu dodává šafrán a bobkový list.
 • Migas je španělská obdoba knedlíků s vejci. Základem je tortilla, která je natrhaná na kousky a smaží se s vejci a rajčaty. Migas znamená v překladu strouhanka.
 • Fabada je španělský fazolový guláš, do kterého patří sušená šunka a klobása.
 • Pimientos de Padron jsou smažené zelené papričky.
 • Croquetas neboli krokety se ve Španělsku připravují ve tvaru válečku. Jsou z bramborového těsta a uvnitř ukrývají šunku.

Sladké španělské mámení

Španělé si rádi pochutnají na sladkém. Mezi oblíbené dezerty patří křupavé churros, cukrovinka turrón, nebo flan

 • Churros – sladké křupavé tyčinky chuťově připomínají koblížky. Připravují se vytlačením těsta do rozehřáté pánve s olejem. Hotové churros můžete ještě horké obalit v cukru. Podávají se v kornoutku a máčí se v rozehřáté čokoládě.
 • Turrón – španělská cukrovinka, která se vzhledem i chutí podobá tureckému medu. Španělé si turrón zpravidla vychutnávají v období Vánoc.
 • Flan de la casa – pudinkový dezert z vajec, cukru a mléka. 

Vychutnejte si španělské pokrmy v mnoha podobách. Inspiraci najdete v receptech pod tímto článkem.

Zdroje informací: Tasty, Eating Well, BBC, Apetit

Skryt pre seznam

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč