Do hodiny
Snadné
Muffin a cupcake jsou si na první pohled dost podobné. Možná jste si dokonce mysleli, že se jedná o jeden a ten samý dezert. Opak je pravdou, muffiny a cupcaky se od sebe v jistých náležitostech liší. Pojďme se na ně podívat z blízka a ukázat si zásadní rozdíly.
Muffiny vznikly jako obyčejné jídlo pro služebnictvo. Původně se do těsta dávalo droždí a vykynuté bochánky se pekly v kovových kroužcích na rozpálené pánvi nebo na tálu kamen. Když se obliba muffinů rozšířila až do Ameriky, tamější kuchaři začali místo kvasnic používat kypřidla a vznikla sladká muffinová bábovička, jak ji známe dnes.
Protože se jednalo o jídlo z nouze, jeho základní ingredience obsahují vše, co běžně najdete doma. Tedy mouku, cukr, máslo, mléko, vejce a kypřidlo. Ani postup nezabere mnoho času, ten tehdy přeci museli věnovat přípravě jídla pro šlechtu. Nejdříve smícháte sypké suroviny, pak k nim přilijete všechny tekuté a vše společně zamícháte. Není potřeba žádné šlehání, hnětení ani oddělování bílků od žloutků. Postačí vše vařečkou nebo metličkou několika pohyby spojit v hladkou hmotu.
Do formy na muffiny vložte dvanáct papírových košíčků s pevným okrajem, rozdělte do nich těsto a upečte. Košíčky se plní téměř po okraj, aby až muffiny pečením nabydou, vytvořily typickou čepičku, lehce přesahující přes okraj košíčku. Výsledek připomíná malou houbičku. Upečený muffin má popraskaný a mírně křupavý povrch.
Pochopitelně se muffiny z těchto základních surovin brzy přejí, a proto není divu, že vznikla spousta chutných obměn. Kuchaři, cukráři, ale i hospodyňky začali přemýšlet, jak tuto pochoutku ochutit a začali do těsta přidávat oříšky, kakao, koření, sušené ovoce, čokoládu a rázem povýšili obyčejnou buchtu na chutný, někdy až luxusní zákusek.
Velikost muffinu zpravidla odpovídá jedné porci, a proto jsou velmi oblíbeným pohoštěním na domácích oslavách, slavnostních rautech i vhodnou svačinkou do školy nebo do práce.
Jestli byl muffin rychlovka, která měla zahnat hlad sloužícím, tak cupcake je jeho pravým opakem. Dortík velikosti hrníčku na rozdíl od muffinu bývá často bohatě zdobený krémem, marcipánem, čokoládou, ovocem a nejrůznějším sypáním.
Další velký rozdíl je i v těstě, které přípravou i konzistencí připomíná dortový korpus. Většinou se do něj nepřidávají další ingredience jako například oříšky, čokoláda, ovoce a jiné kousky, které by mohly narušit jemnou konzistenci dortíku.
Těsto naplňte asi do tří čtvrtin papírových košíčků, aby po upečení nepřetékalo přes okraj. Mělo by vytvořit zarovnaný vršek, nanejvýš mírný kopeček. Upečený dortík je oproti nadýchanému muffinu hutnější a povrch hladký, lesklý a vhodný na zdobení.
Pokud chcete strávníky ohromit, můžete dortíky také naplnit. Vykrojte uprostřed korpusu kolečko asi 1 cm hluboké a nepoškozené dejte stranou. Vzniklou díru naplňte džemem, ganachí, ovocným pyré nebo oříškovou pomazánkou a přiklopte. Při zakrojení náplň vytvoří kontrast barev i konzistence.
Protože samotný korpus je často dost univerzální chuti, můžete se vyřádit na krému. Hotové a vychladlé cupcaky za pomocí cukrářského sáčku a zdobící špičky ozdobte krémem. Ten by měl být tuhý, aby z dortíků nestékal. Krém může být čokoládový, pudinkový, dá se ochutit ovocnou ganachí nebo lyofilizovaným ovocem. Pochopitelně ho můžete dle libosti a potřeby obarvit.
Nakonec dortíky dekorujte ovocem, hoblinkami čokolády, nasekanými oříšky, barevným posypem, jedlými květy, lístky bylinek nebo sněhovými pusinkami.
Cupcake stejně jako muffiny jsou velmi oblíbeným dezertem na akcích, kde není příliš vhodné nebo není dostatek prostoru na krájení klasického dortu. Takovou událostí mohou být oslavy, ale dost často i svatby, kde novomanželé mají jen malý, symbolický svatební dort a pro ostatní svatebčany se volí právě tyto malé dortíky.
Asi jediné, co mají muffiny a cupcaky společného jsou formy na pečení. Ty zamezí, aby již zmíněné papírové košíky, které se do nich vkládají, povolily a těsto z nich vyteklo. Formy se liší materiálem a počtem otvorů. Odchylky ve velikostech standardních otvorů jsou opravdu minimální, přesto se před kupováním košíčků ověřte, kolik měří spodní dno díry, aby do něj košíček seděl a finální výsledek byl dokonalý.
Jejich výhodou je, že jsou pevné a při vkládání do trouby je nemusíte dávat (jako silikonové) na další plech. Nejčastěji jsou k dostání s otvory na 12 muffinů standartní velikosti nebo 12 mini kousků. V případě, že nemáte papírové košíčky, můžete tyto formy vymazat tukem a vysypat moukou, stejně jako například formu na bábovku. Jednotlivé dortíky po upečení jednoduše vyndáte pomocí vidličky nebo dřevěného nářadí.
Se staly hitem posledních pár let pro své snadné použití, údržbu a také dlouhou životnost. Nejčastěji mají šest nebo dvanáct otvorů. Na trhu se už ale objevují i samostatné silikonové košíčky, které nemusíte ani vymazávat a vysypávat, ani do nich vkládat papírový košíček. Bábovičky jdou po upečení snadno vyklopit.
Zdroje informací: časopis Apetit