Chlebíček je takový náš malý zázrak. Na plátku čerstvé veky se vrší různé lahůdky a výsledkem je dokonalá chuťová slast. Jeho objevení se připisuje pražskému lahůdkáři Paukertovi, který se prý inspiroval v Itálii, odkud pochází také původní recept na proslulý vlašský salát.
- Na chlebíčky se v Praze za první republiky chodilo také k Linkům, Lippertům i do lahůdkářství U Zoufalých.
- Proslulé chlebíčky z Paukertova lahůdkářství miloval herec Vlasta Burian a velmi vřelý vztah měli s touto pochoutkou také Hugo Haas či Ema Destinnová.
Hvězdná lahůdka
Čerstvá veka, bramborový salát a kvalitní pražská šunka – výběr přísad je při přípravě chlebíčků zcela zásadní. Pokud se do nich pustíte doma, vybírejte šunku s vysokým podílem masa a připravte si domácí lahůdkový salát. Doporučit můžeme bramborový, pochoutkový i hanácký. Další obložení už je jen na vás.
- Naprostá chlebíčková klasika? Veka, bramborový salát, kournoutek z šunky, půlka vejce přelitá majonézou a kyselá okurka
Letem chlebíčkovým světem
Zajímavé je, že chlebíčky, jak je známe u nás, bychom nikde jinde ve světě nenašli. V rodině otevřených sendvičů však mají opravdu široké příbuzenstvo. To středomořské se blíží spíše našim topinkám, což nic nemění na tom, že chutná naprosto skvěle. Seznamte se, prosím.
Dánsko: smørrebrød
Výživný severský chlebíček zastoupí oběd či večeři. Plátek žitného chleba potřený máslem se zcela ztrácí pod bohatou oblohou. V ní najdete tenké plátky ryby i hovězího masa, krevety, vejce, sýr, čerstvou nebo nakládanou zeleninu a mnoho dalšího. K nesmrtelným kombinacím patří:
- marinovaná ryba, kopr, hořčičná omáčka
- rostbíf, křen, kyselá zelenina
- modrý sýr, hruška, vlašské ořechy.
Švédsko: toast skagen
Drobné krevetky na opečeném toustu jsou naprostou klasikou švédských chuťovek. Poprvé je prý sestavil Tore Wretman v roce 1956 a jeho nápad se rychle rozšířil do restaurací po celém Švédsku. Není divu, příprava je snadná a rychlá. Původní recept kombinuje krevety s majonézou, my jsme je odlehčili kysanou smetanou. Vrstvení na tenkém plátku bílého chleba zůstává stejné.
Francie: roustides aux anchois
Francouzi jsou chlebíčkoví minimalisti. Například v Provence si můžete jako předkrm dát roustides aux anchois – nasucho opečené krajíce bílého chleba potřené pastou z česneku, ančoviček, olivového oleje a lístků petrželky. Jednoduché a působivé. Vyzkoušet můžete i verzi bez pečiva, které překvapivě nahradí uvařené vejce.
Itálie: bruschette a crostini
Frances Mayesová, autorka kuchařky Vaříme s toskánským sluncem, je přesvědčená, že v bruschettě se skrývá skutečná esence toskánské kuchyně. Plátek italského venkovského chleba můžete obložit podle své fantazie, nejlepší je ale podle Mayesové jen tak, opečený a štědře politý olivovým olejem. Možná budete stejně jako ona žasnout, jak může být něco tak jednoduchého tak lahodné.
- Našim chlebíčkům jsou víc podobné crostini: menší kolečka bílé bagety, která se mohou podávat i bez opečení například s pomazánkou z hrášku či bílých fazolí ochucených šalvějí.
- Bruschette a crostini v Itálii nechybí na žádné míse s předkrmy.
Řecko: opečený chléb a pita
Jíst rukama je v Řecku zcela běžné. I zde se na výsluní vyhřívají plátky opečeného chleba jako v dalších středomořských zemích. Řekové je potírají třeba olivovou tapenádou či pomazánkou z lilku. Opečený bílý chléb někdy vystřídá teplá pita. Aby ne, jsme přece v Řecku.
- V dalších variantách může šunku nahradit trvanlivý salám nebo sýr ozdobený kousky zeleniny.
- Pozor také na správném načasování, abyste své vyladěné chlebíčky podávali čerstvé. Není většího zklamání než se zakousnout do oschlé veky.
Zdroj: Apetit