Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

30 vydatných a teplých podzimních salátů, které vás zahřejí

30 vydatných a teplých podzimních salátů, které vás zahřejí
ZDROJ: Apetit

Nastal čas polévek, jídel z jednoho hrnce a koláčů z podzimního ovoce, které nejlépe chutnají ještě vlahé. Tato jídla hrají na podzim hlavní roli a zdravými surovinami nabité saláty jdou často stranou. Ale nemusí! S našimi jednoduchými tipy a recepty hravě vykouzlíte nespočet teplých podzimních salátů, se kterými se zahřejete a doplníte celou řadu důležitých živin a vitamínů.

Jezte saláty celoročně

Právě na podzim a v zimě, kdy lidský organismus čelí nepříznivým teplotním podmínkám a sezónním onemocněním, je potřeba posilovat imunitu zvýšeným příjmem vitamínů a minerálů.

 • Nejefektivnějším zdrojem těchto látek je právě sezónní zelenina a ovoce, které se dají jednoduše zužitkovat ve všestranných salátech.
 • Saláty jsou také skvělým zdrojem vlákniny, která pomáhá snižovat „špatný“ LDL cholesterol a udržovat normální hladinu cukru v krvi, čímž přispívá k udržení optimální tělesné hmotnosti.
 • Díky pravidelné konzumaci salátů zvýšíte příjem zdravých tuků, které vás zasytí na delší dobu. Zkuste do salátu zakomponovat třeba avokádo, dýňová, slunečnicová nebo sezamová semínka a na zálivku použijte kvalitní olivový olej.
 • Zeleninové saláty také obsahují hodně vody, která vám dodá potřebnou hydrataci, takže vaše pleť bude zářit i na podzim.

Zapojte do hry sezónní zeleninu a ovoce

Salát nemusí být jen o hlávkovém salátu a rajčatech, na podzim máte k dispozici celou plejádu chutných, barevných a výživných druhů zeleniny, které stojí za to vyzkoušet.

 • Českou klasikou je mrkev a celer, které skvěle chutnají i syrové a báječně si rozumí s chutí jablek, typického podzimního ovoce.
 • Určitě si nenechte ujít kadeřávek, špenát, klasickou a růžičkovou kapustu, které mají vysoký obsah vitamínů C a E, karotenoidů a dalších antioxidantů. Zejména špenát bude v kombinaci s plátky hrušek, brusinkami a modrým sýrem chutnat opravdu znamenitě.
 • V podzimním salátu nesmí chybět červená řepa, kterou můžete péct i vařit a skvěle ji doplní kozí sýr.
 • Na vápník a vitamín C bohatá černá ředkev, která dobře funguje i proti nachlazením, se sklízí v říjnu a listopadu. Do salátu ji můžete přidat syrovou, ale i tepelně upravenou.
 • Vyzkoušejte i pekingské zelí a připravte si z něj domácí kimchi, což je křupavá fermentovaná směs zeleniny, kterou můžete jíst jako přílohu nebo s ní obohatit jakýkoliv salát.
 • A nesmíme zapomenout ani na symbol podzimu – dýni. Zejména pečená dýně ochucená chilli a sýrem feta tvoří skvělý základ teplého salátu.
 • Pokud dýni nemáte, v salátu ji hravě nahradí sladké nebo klasické brambory.

Přidejte obiloviny, luštěniny a výživné proteiny

Využití sýrů, vajec, mořských plodů, kuřecího nebo krůtího masa a ryb není při přípravě salátů žádnou novinkou, ale v případě těch podzimních neváhejte přidat i další teplé ingredience.

 • Obiloviny, zejména pohanka, bulgur, jáhly, rýže, quinoa, jsou významným zdrojem energie a dodají vašemu salátu komplexní sacharidy, díky kterým budete mít více energie.
 • Kromě těchto sacharidů můžete do salátu přidat i klasičtější těstoviny a kuskus, jejichž příprava je snadná a rychlá.
 • Nebojte se salát ozvláštnit luštěninami jako je cizrna, čočka, hrách nebo fazole. Obohatíte ho o další chuťový rozměr a rostlinný protein.
 • A dalším zdrojem proteinů, které nejsou živočišného původu, je například seitan, tofu či tempeh. Výhodou těchto alternativ masa je jejich univerzálnost – získávají chuť podle toho, čím je ochutíte, takže se hodí do jakéhokoli salátu.

Zálivku „ohřejte“ kořením

Zálivka určuje výslednou chuť a vůni celého salátu, ale můžete ji vyšperkovat spoustou koření, které mu dodá pikantnost a ještě více ho „ohřeje“.

 • K zahřívacím kořením, která rozproudí váš krevní oběh, patří sušená paprika, zázvor, pepř, kayenský pepř nebo chilli.
 • Pikantnosti ale můžete docílit i při využití pórku, cibule nebo česneku.

Zdroje informací: Insanely Good Recipes, Delish, Everyday Health, Foodal

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč