Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Odpalované těsto napříč Evropou: Pochutnejte si na českých či francouzských věnečcích, španělských churros nebo ovocných knedlících

Odpalované těsto napříč Evropou: Pochutnejte si na českých či francouzských věnečcích, španělských churros nebo ovocných knedlících
ZDROJ: Apetit

Že vás odpalované těsto či odpalovaná hmota nemůže ničím překvapit? V rukou francouzských, italských, španělských či českých cukrářů z něj vznikají lahůdky, za nimiž byste stejné těsto hledali jen těžko. Je totiž univerzálnější, než si možná myslíte – můžete ho péct, smažit i vařit. Kromě sladkých dezertů ho můžete proměnit i ve slané chuťovky.

Odpalované těsto může být pro mnohé domácí pekaře a cukráře strašákem. Není se však čeho bát. Stačí pochopit princip přípravy a naučit se odhadnout správnou hustotu. S takovým těstem se bude dobře pracovat, a stále bude držet požadovaný tvar.

O všechny své znalosti a tipy, jak na odpalované těsto, se s námi podělila špičková cukrářska Helena Fléglová a prozradila nám i svůj recept na neodolatelné větrníky. S jejím návodem nešlápnete vedle a už vždycky budete vědět, jak odpalovanou hmotu správně připravit: Jak dlouho odpalované těsto míchat, jak dlouho ho nechat chladnout, jak má správně vypadat i jak dlouho ho péct. 

  • Zachránit příliš řídké odpalované těsto není nemožné, ale rozhodně to není snadné. Proto je potřeba se při přípravě soustředit a vejce v závěrečné fázi přidávat postupně.

Co udělat z odpalovaného těsta?

Odpalované těsto je jedním z nejuniverzálnějších těst, které můžete využít k přípravě celé řady dezertů a chuťovek. Rozdělili jsme je podle toho, jakým způsobem se s těstem pracuje, tedy zda ho budete péct, smažit nebo vařit. 

1. Pečené dezerty z odpalovaného těsta

V našich končinách se z odpalované hmoty připravují především oblíbené žloutkové věnečky s vanilkovým krémem a již zmíněný větrník plněný vanilkovým krémem a karamelovou šlehačkou.

  • Pokud vás ovšem neužije na práci s cukrářským sáčkem, můžete z něj upéct řezy – velké popularitě se těší Mraky (nebo také Karpatka či Himaláje) nebo Povidloň.

Francouzská cukrařina se bez pâte à choux, tedy odpalovaného těsta, rozhodně neobejde, je z něj totiž připravena celá řada vskutku ikonických dezertů.

Samostatnou kapitolu pak tvoří slané chuťovky – odpalované těsto totiž není sladké, proto výsledná chuť závisí na tom, čím výrobek naplníte. Věnečky, větrníčky, eklérky i profiterolky můžete bez obav naplnit i naslano (třeba krémovým sýrem, uzeným lososem a koprem). Do těsta se dá před pečením přidat nastrouhaný sýr gruyère, comté nebo ementál, vzniknou tak lahodné sýrové bochánky gougères.

2. Smažené moučníky z odpalované hmoty

Kdo miluje koblihy a další smažené dobroty, toho následující řádky určitě nesmírně potěší. Odpalované těsto lze totiž úspěšně smažit. Výsledné dezerty mají neodolatelně nadýchanou střídku a dozlatova usmaženou kůrku, často ještě zatepla obalenou v cukru.

  • Do Španělska se můžete vydat pro churros, tedy dlouhé tyčinky z odpalovaného těsta, které se po usmažení zahorka obalují ve skořicovém cukru a navíc je tradičně dostanete s hrnkem či kelímkem horké rozpuštěné čokolády na namáčení.
  • V Itálii doporučujeme ochutnat věnečky zeppole di San Giusseppe plněné žloutkovým krémem a zdobené kandovanou třešní.
  • Pokud by vás ve Francii přece jenom omrzelo množství rafinovaných pečených dezertů, můžete si objednat smažené věnečky crullers.

3. Vařené knedlíky z odpalovaného těsta

Asi bychom to nebyli my, Češi, kdybychom z odpalovaného těsta neudělali ovocný knedlík. Pokud jste tuto alternativu k obvyklejším kynutým, bramborovým nebo tvarohovým knedlíkům ještě nezkoušeli, je čas to napravit. Ty z odpalovaného těsta jsou totiž hedvábně jemné a nesmírně dobré. 

V redakci jsme si oblíbili především ty s meruňkami a griliášem nebo jahodami a tvdým tvarohem. Druhé zmíněné můžete připravit podle našeho videa krok za krokem.

Skryt pre seznam

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč