Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

30 nejlepších receptů pro milovníky špaget

30 nejlepších receptů pro milovníky špaget

Špagety jsou synonymem italské kuchyně a mají tolik podob, že byste je mohli jíst každý den. K dlouhým těstovinám se hodí jednoduché omáčky typu pesto či aglio e olio, které k nim krásně přilnou. Máme pro vás 30 receptů, které vás přesvědčí, že špagety mohou být rychlou večeří i slavnostním pokrmem pro výjimečnou příležitost.

Špagety okouzlují gurmány po celém světě. Od roku 1998 mají dokonce svůj mezinárodní svátek, který se slaví 25. října. Užít si je na talíři však můžete klidně každý den. Našich třicet receptů vás nenechá na pochybách, že špagety jsou opravdu všestranné a pro každého.

Čína, Řím nebo Řecko: Odkud se vzaly špagety?

Výraz špagety pochází z italského slova spago. To se překládá jako provázek, moutouz nebo – českým uším zvukově nejbližší – špagát. V Itálii se těstoviny vždy vyráběly z tvrdé pšenice a pomocí vyvalování a krájení se tvarovaly do dlouhých pramenů. Měly tak velmi blízko ke špagetám, jak je známe dnes, i když nebyly tak tenké.

  • Z kuchyně toskánského venkova známe dodnes oblíbené pici: v dlaních válené krátké provázky, které jsou (díky ruční práci) výrazně tlustší než špagety.

Ačkoliv o celosvětové oblibě špaget není pochyb, jejich původ stále zahalují nejasnosti.

  • Někteří historici se domnívají, že těstoviny pocházejí přímo z Itálie, mnoho z nich je však přesvědčeno, že byly inspirovány čínskými nudlemi, které údajně do Evropy přivezl benátský šlechtic a obchodník Marco Polo ve 13. století ze své velkolepé cesty do Číny. Badatelé, kteří se zabývají historií jídla, se snaží dokázat, že ani to není pravda.
  • Nelze vyvrátit, že na území dnešní Číny se běžně vyráběly nudle z rýžové mouky, a to v mnoha rozmanitých podobách. Nejstarší příklad rýžových nudlí se v Číně objevil již před 4 000 lety. Jako oblíbená součást jídelníčku mají tedy dlouhou historii. Odborníci ale poukazují na to, že rýžové nudle a pšeničné špagety spojuje možná tak podobný tvar, jinak se jedná o dvě zcela odlišná jídla.
  • A aby teorií o původu těstovin nebylo málo, přichází do hry ještě další, která jejich vynález připisuje Řekům. Mezi lety 1000 a 800 př. n. l. se poprvé objevuje zmínka o laganonu, plochém plátu těsta nakrájeném na nepravidelné proužky, který později převzali staří Římané s množným číslem laganae (také vám to připomíná lasagne?). Těstovinové proužky se přidávaly do polévek z pórku a cizrny, což byl v té době velmi oblíbený římský pokrm.

Jak uvařit dokonalé špagety

  • Porce suchých těstovin na osobu je u hlavního chodu 80–100 g, u předkrmu 60 g.
  • Těstoviny vařte vždy al dente (ve středu už není syrová mouka, ale těstovina při skousnutí ještě klade odpor). Rozvařené těstoviny nejsou chutné, a navíc jsou hůř stravitelné.
  • Při vaření dodržujte pravidlo, že omáčka čeká na těstoviny, nikdy naopak. Do vaření těstovin se tedy pusťte až tehdy, když máte jistotu, že je omáčka téměř hotová.  

  • Díky svému tvaru a struktuře si špagety snadno poradí s rajčatovou omáčkou i jednoduchou omáčkou z kvalitního olivového oleje (extra panenského). Špagety aglio e olio jsou notoricky známým spojením. Podle Marcelly Hazan si Římané jiné těstoviny s touto olejovo-česnekovou omáčkou ani neumí představit, protože jen špagety tak dobře vstřebávají česnek a olej. Kromě verze, kdy se česnek opéká, je připravují i za studena s česnekem syrovým.
  • Špagety se také často podávají s masem nebo zeleninou, bohatě se sypou čerstvě nastrouhaným sýrem pecorino nebo parmazánem.
  • Sýr k dochucení těstovin raději kupujte v celku a nastrouhejte si ho sami. Nastrouhaný sýr můžete i zamrazit a před podáváním jen odsypat potřebné množství.

Zdroj informací: greekcitytimes.com, mitaliakitchen.com, Frances a Edward Mayes: Vaříme s toskánským sluncem, Marcella Hazan: Klasická italská kuchyně

Skryt pre seznam
Autor: jana.koprivova