Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 19. díl: Tvarohová žemlovka, masové kuličky nebo brokolicová polévka vám učarují

Týdenní úsporná kuchařka 19. díl: Tvarohová žemlovka, masové kuličky nebo brokolicová polévka vám učarují
ZDROJ: Apetit

Růst cen nenahrává nákupům drahých surovin, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto chutně a výživně!

1. Velikonoční nádivka

Co typičtějšího nachystat na Velikonoční pondělí, než nádivku. Tento recept na nádivku patří spíše mezi ty tradiční a patří do něj klasické suroviny jako bílé pečivo, uzené maso a pochopitelně také kopřivy. Zrovna ony patří mezi první jarní divoké bylinky, které nejen že dodají pokrmu zelenou barvu, ale také ho obohatí o cenné vitamíny a minerální látky.

  • Do nádivky můžete místo rohlíků zapracovat i případné zbytky z chlebíčkové veky.
  • Přibližně jednu čtvrtinu mléka nahraďte vývarem z uzeného, docílíte tím masovější chuti.

2. Cizrnový salát s vejci a rybičkami

Nastává obligátní velikonoční otázka „co s uvařenými vejci?“. Jednou z možností může být tento luštěninový salát s polníčkem, olivami a také ančovičkami. Uznáváme, že tato kombinace vás může mírně vylekat, ale dejte ji šanci. Uvidíte, že veškeré chutě do sebe dokonale zapadají.

  • Pokud přece jen rybičky do salátu nechcete, klidně je vynechejte. Olivy, bylinky, zálivka i koření svou práci odvedou dokonale.   

3. Tvarohová žemlovka

Zbyl vám mazanec a nechcete ho vyhodit? Nahraďte jím rohlíky v tomto receptu a připravte z něj další vynikající pokrm, na který se seběhne celá rodina. Díky tvarohu pořádně zasytí a pečený mazanec navíc provoní celou kuchyň.

  • Rozinky už často bývají i v mazanci, proto si jejich množství upravte podle chuti.
  • Místo mletých mandlí vyzkoušejte nasekané lískové ořechy. Jsou výraznější a žemlovku ozvláštní.
  • Vyzkoušejte také naše další recepty ze sladkého pečiva, ať ho zbytečně nevyhazujete.

4. Brokolicová polévka s celerem

Zelená k jaru neodmyslitelně patří, a pokud je na talíři, nemá to chybu. Hlavními ingrediencemi polévky je brokolice, špenát, celer a její příprava vám nezabere déle jak dvacet minut. Polévku můžete místo mikrobylinek ozdobit květy sedmikrásky, čerstvými lístky řebříčku či nasekanou pažitkou. Podávejte s pečivem nebo krutony.

5. Masové kuličky s mrkví

Řeklo by se obyčejné masové kuličky, ale už jen to poutavé servírování s glazovanou mrkvičkou celé jídlo povznese na vyšší úroveň. Podávejte jej s bramborovou kaší a uvidíte, že ke stolu přiláká i vaše děti.

  • Jesliže je na vás římský kmín příliš ostrý, nebo ho nemáte, vynechejte ho. Lze nahradit také mletým koriandrem, majoránkou, případně kořenící směsí na mletá masa.

6. Toust se špenátem s kopřivami, ztraceným vejcem a hořčicovo-koprovou omáčkou

Špenát z kopřiv je už poměrně známá věc, ale vyzkoušeli jste si ho někdy dát na toust? Pokud ne, pak se můžete inspirovat naším receptem, kde ho navíc doplní i pošírované vejce a uzené maso (případně šunka). Vše je zalité studenou koprovou omáčkou, která všemu dodá patřičnou jemnost.

7. Vepřová žebírka glazovaná pivem

Vepřová žebra patří mezi ta masa, která se stále dají pořídit za rozumnou cenu, a proto hurá na jejich přípravu. Protože svalovina mezi žeberními kostmi je krátká a částečně obalena tukem, maso je ve výsledku šťavnaté a doslova se rozpadá na vidličce. Žebra můžete připravit tak jako my, na grilu, nebo je dodělejte v troubě.

  • Rozprostřete je vedle sebe na plech a zvyšte teplotu přibližně na 200 °C nebo zapněte gril. Dál pokračujte podle popsaného postupu až do chvíle, kdy na povrchu vznikne zlatavá krusta.
  • Servírujte s jakoukoli bramborovou přílohou, čerstvým chlebem nebo si je vychutnejte samotné.

Zdroj informací: Apetit

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova