Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 22. díl: Sytá polévka, povidlové taštičky i neodolatelná vaječná omeleta

Týdenní úsporná kuchařka 22. díl: Sytá polévka, povidlové taštičky i neodolatelná vaječná omeleta
ZDROJ: Apetit

Růst cen nenahrává nákupům drahých surovin, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto chutně a výživně!

1. Omeleta s hráškem a šunkou

Vaječná omeleta se u nás vžila převážně jako snídaňová pochoutka, ale když jí trochu vylepšíte, plnohodnotně zastoupí i hlavní jídlo. V tomto případě jsme přidali hrášek, šunku a sýr. Nejen, že výborně chutná, ale navíc i krásně vypadá. Rozhodně ji doplňte jarními bylinkami, květy a přidejte i plátky čerstvých ředkviček.

2. Snová kaše s uzeným a kyselými okurkami

Bramborová kaše s uzeným v mnohých z nás vyvolává nostalgické vzpomínky na dětství. A věříme, že ani v tomto případě tomu nebude jinak. Při pohledu na soupis surovin vás možná zaskočí množství použitého másla, kterého je pro šest osob 100 gramů. Protože ho většina přijde do bramborové kaše, lze jeho gramáž upravit. Část ho můžete nahradit smetanou nebo tukem z horkého uzeného vývaru. Zbylý vývar a nesnědené uzené maso si uschovejte v lednici pro následující recept.

3. Polévka žurek

Polský žurek je polévka připomínající zelňačku nebo také kyselo. Její hlavní ingrediencí je žitný kvas, který si musíte připravit už alespoň pět dní předem, nebo je ho možné také zakoupit. Navíc existuje mapa kvásků, kde ho lidé nabízejí zdarma, případně výměnou za nějakou drobnost. Místo uvedeného zeleninového vývaru použijte uzený z předchozího receptu. Polévka dostane výraznější masovou chuť.

4. Povidlové taštičky sypané perníkem & tvarohový krém

Dalším důkazem toho, že bramborové těsto je dokonale univerzální, jsou tyto taštičky plněné povidly. Ač je jídlo na první pohled luxusní záležitost, surovin není příliš a navíc jsou cenově přijatelné. Pokud si pouze kvůli tomuto receptu nechcete kupovat vanilkový extrakt, je možné ho vynechat či nahradit vanilkovým cukrem, ideálně domácím. Víte, že podobně jednoduše si lze vyrobit i již zmíněný extrakt? A to pouze z vanilkového lusku a alkoholu. Pokud se do jeho výroby chcete pustit, podrobný návod najdete v našem článku 5 nápadů, jak si připravit vánoční esence.

5. Bazalkové noky s rajčatovou omáčkou

V tomto receptu jsme vsadili na klasiku, kterou je kombinace rajčat a bazalky. Čerstvou bazalku jsme přidali do bramborových noků, avšak pokud vám teď na zahrádce nebo za oknem raší jiné zelené lupení, zkuste improvizovat. Výraznou chuť dodá libeček, jemnější petrželka. Zajímavá bude i mírně štiplavá pažitka. Rukolu na ozdobu namíchejte se stejně nahořklými lístky mladých pampelišek a řebříčku.

  • Doporučujeme připravit dvonásobné množství a zbylé dát zamrazit. Kdykoli je pak můžete vyndat, dodělat omáčku a během pár minut máte hotové jídlo na stole.

6. Salát s cizrnou a lilkem

Máte chuť na vegetariánský salát s vůní Středomoří? Pak rozhodně vyzkoušejte tento s cizrnou, lilkem a sýrem halloumi. Chutě pečené zeleniny se s tou čerstvou dokonale spojí a teplý sýr se stanou tou pověstnou „třešničkou“. Cizrnu můžete podle chuti obměnit třeba za uvařené menší fazole nebo čočku. V takovém případě doporučujeme zvolit ty druhy, které se snadno nerozvaří. Těmi jsou například černá beluga nebo zelená puy, ale právě u nich je nutné počítat s vyšší cenou.

7. Široké nudle s cuketou, citronem a mandlemi

I když cuketová sezóna je ještě daleko před námi, pojďme se k ní s tímto receptem alespoň o krůček přiblížit. Uvidíte, že křupavá kombinace mladých cuketek a pražených mandlových plátků vás absolutně nadchne. Navíc jsme zvolili způsob servírování ve vyhřáté zapékací míse, takže si každý může nabrat podle svého.

  • Pokud chcete ušetřit polovinu uvedeného množství másla, opražte mandle nasucho, případně kapce olivového oleje.
  • Kuřecí vývar lez vyměnit za zeleninový, který snadno připravíte ze zbylých slupek, košťálů a natí. Ty si po každé úpravě zeleniny schovejte do sáčku a dejte zamrazit. Pak podle potřeby odeberte a dejte pomalu vařit do studené vody. Tak můžete mít vývar vždy po ruce.

Zdroj informací: Apetit

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova