Ukrajinská jídla vynikají nejen chuťově, ale odrážejí i kulturu a dlouhou historii své země. Recepty nápaditě pracují s moukou, hovězím masem, řepou, zelím, kysanou smetanou a dalšími tradičními produkty této úrodné oblasti. Seznamte se s lahodnou ukrajinskou kuchyní, jejíž jídla snadno připravíte i v českých podmínkách.
Boršč
Vydatné jídlo zaujme karmínovou barvou a sladkokyselou chutí. Obsahuje řepu, kořenovou zeleninu a vývar z kostí a masa. Variací však existuje nespočet. Na Ukrajině se boršč podává nejen jako syté jídlo během pracovního týdne, ale také při slavnostních příležitostech. Více se o boršči dozvíte v našem článku níže.
Kyjevský řízek
Zatímco španělské ptáčky byste si ve Španělsku objednávali marně, kyjevský řízek je opravdu tím, co napovídá jeho název: jídlem, které vám místní doporučí ochutnat při každé návštěvě Kyjeva. Masová kapsa se naplní bylinkovým máslem, obalí v trojobalu a smaží jako klasický řízek.
Varenyky
Vařené taštičky z nekynutého, nudlového těsta se plní rozmanitými sladkými i slanými náplněmi. Připomenou vám pirožky tolik oblíbené na Slovensku, v Polsku i dalších zemích střední a východní Evropy.
Manty
Další z lahodných variant plněných knedlíčků z nudlového těsta, manty se však na rozdíl do varenyků připravují v páře a mají také jiný tvar. Jedí se v mnoha postsovětských zemích.
- Těsto se nejprve rozválí na tlustou placku, vykrojí se z něj kolečko či čtverec, přidá se náplň a poté se těsto překládá tak, až na vršku vznikne obrazec podobný ležaté osmičce.
- Uvařené koule se prý správně jedí rukama ještě horké.
- Recept na ukrajinské manty jsme si vypůčili z kuchařky Mamushka od ukrajinské šéfkuchařky Olii Hercules.
Golubce
Plněné zelné (nebo vinné) listy najdeme v kuchyních mnoha národů, ukrajinská není výjimkou. Syté závitky patří na slavnostní stůl. Podle surovin dostupných v daném regionu se zelné listy plní masem, zeleninou nebo jejich kombinací.
- Často je doplňuje ještě nějaké obilnina, pohanka či rýže. A stejně jako bramboráčky deruny vám budou chutnat společně se zakysanou smetanou.
Holodets
Holodets neboli huspenina je vepřové maso zalité želatinou. Na Ukrajině patří ke studeným předkrmům, který nechybí na žádné oslavě a obvykle se podává s křenem. Maso v aspiku není cizí ani české kuchyni, která jeho chuť vylepšuje cibulí a kořenovou zeleninou.
Pampušky
Nadýchané bochánky ochucené česnekem prý na Ukrajinu doputovaly z Německa. Připravují se z kynutého těsta. Ještě horké bochánky se hned po upečení potřou směsí oleje, česneku a někdy také nasekaného čerstvého kopru.
- Každý, kdo vyrostl na Ukrajině, si bez nich nedokáže představit misku boršče.
- Čerstvě upečené pečivo se také jí nasladko, potřené zavařeninou či medem.
Okroška
Okroška je neobvyklá studená polévka, kterou ochutnáte především na východě Ukrajiny. Její původ je údajně v Rusku, kde je také velmi oblíbená. Tradiční recept obsahuje kvas, který se připravuje ze zkvašeného žitného chleba, cukru a vody.
- K tomuto základu se přidávají další, nadrobno nakrájené ingredience, jako jsou vejce vařená natvrdo, čerstvé okurky a ředkvičky.
Deruny
Ukrajinská kuchyně umí upravit brambory na mnoho lahodných způsobů. Její verzi bramboráků najdete v nabídce podniků po celé zemi. Dozlatova osmažené deruny jsou napovrchu křupavé, uvnitř vláčné a podávají se s kopečkem zakysané smetany.
Verhuny
Křehké slavnostní pečivo, kterému se přezdívá křídla andělů, připomíná naše masopustní boží milosti. Těsto se vyválí, vykrájí a vytvaruje, poté prudce osmaží a pocukruje. Hotové verhuny se vám doslova rozplynou v ústech.
Nalysnyky
Tenké palačinky se nasladko podávají plněné tvarohem a ovocem, ve slané variantě si pochutnáte na náplni z ryb, hub nebo například paštiky. Nalesniky se na talíři objevují při slavnostních příležitostech během masopustního období.
Syrniky
Nadýchané lívance nezklamou nikoho, kdo miluje sladké a syté snídaně. Vykrojená kolečka z tvarohové těsta se smaží a podávají se ještě teplá se šlehačkou, kysanou smetanou, džemem nebo kompotem.
Zdroje informací: časopis Apetit