Co s plným košíkem hub? Vyberte si ze 45 skvělých houbových receptů od zapečených palačinek s houbami po slaný koláč
Houby se dají připravit hned několika způsoby. Kromě tradiční smaženice, houbové omáčky nebo řízků můžete z hub připravit další skvostné pokrmy. Experimentujte a rozšiřte si obzory. Připravili jsme pro vás výběr našich nejoblíbenějších receptů.
Než se pustíte do vaření s houbami, poradíme vám, jak houby správně uvařit a jaké druhy jsou vhodné pro přípravu omáček, které využijete na řízky a z jakých kousků připravíte tu nejlepší smaženici.
Jak dlouho vařit houby?
Tepelná úprava hub je velmi důležitá. Houby jsou těžce stravitelné a některé jedlé druhy jsou za syrova nebo při nedostatečné tepelné úpravě jedovaté.
- Česká mykologická společnost doporučuje houby vařit alespoň 20 minut až půl hodiny.
- Přidáváte-li houby do vroucí polévky, například bramboračky nebo kysela, bude jim stačit zhruba 5-8 minut. Přidávejte je tedy vždy až ke konci.
- Zažívací potíže při nedostatečné tepelné úpravě mohou způsobit zejména hřib kovář nebo hřib koloděj, dále václavky, muchomůrka růžovka, čirůvka fialová či hlíva ústřičná. Naopak zcela bezpečná je konzumace pravého hřibu a žampionů.
Jak skladovat houby?
Byla pro vás letošní houbová sezóna úspěšná a vy už nevíte, co s nimi? Usušte je nebo zamrazte. Během roku vám přijdou vhod! Jak na to?
- SUŠENÍ. Houby, které budete sušit, nikdy neoplachujte. Očistěte je pouze nožíkem. Houby nakrájejte na asi 4mm tenké plátky a sušte je v sušičce, troubě nebo na radiátoru. Poskládejte je tak, aby se nepřekrývaly. Ne každá houba je vhodná na sušení. Vyhněte se babkám, václavkám a čirůvkám, naopak ideální jsou pravé hřiby, bedly, křemenáče a ryzce.
- MRAZENÍ. Houby nejprve důkladně očistěte, nakrájejte na plátky a poté tepelně upravte. Postačí jim 8-10 minut varu. Můžete je uvařit ve vodě nebo podusit na sádle. Jakmile vychladnou, rozdělte houby na porce do mikrotenových sáčků a uložte do mrazáku, kde vydrží až 6 měsíců.
Jaké houby zvolit do omáčky, salátu či na smaženici?
Houby vhodné do omáček
- Nejlepší na přípravu houbové omáčky jsou hříbky, lišky a žampiony, ale využít můžete i babky či klouzky.
Houby vhodné na smaženici
- Nejlepší smaženici připravíte ze směsi pravých hřibů, lišek, klouzků nebo křemenáčů. Výborná je také smaženice z žampionů nebo z hlívy ústřičné.
Houby vhodné na řízky
- Křupavé houbové řízky připravíte z hřibu smrkového nebo dubového, dále z křemenáče, bedly nebo pýchavky.
Houby vhodné do salátu
- Konzumovat houby za syrova se obecně nedoporučuje, ale u pár druhů je to zcela bezpečné. Z muchomůrky císařky, pěstovaných žampiónů, syrovinky či rosolovce červeného si tak můžete připravit svěží letní salát.
Zdroj: Apetit