Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Potřebujete pomoct v kuchyni? Stačí jídlo naplánovat dopředu a vaření svěřit pomalému hrnci

Potřebujete pomoct v kuchyni? Stačí jídlo naplánovat dopředu a vaření svěřit pomalému hrnci
ZDROJ: Apetit

Už jste o něm slyšeli? Pro některé je to hotový zázrak, pro jiné jen další přebytečný krám v kuchyni. Na čem se však shodnou všichni, kdo ho vyzkoušeli je, že pomalý hrnec je skvělý pomocník. Jídlo, které z něj ochutnáte, bude vždycky skvělé. Na jakém principu funguje a k čemu vám bude užitečný?

Co v pomalém hrnci vařit?

Principem fungování pomalého hrnce je pozvolné vaření (či dušení), během kterého se neodpařují tekutiny. Všechny vitaminy, minerály a chutě zůstávají uvnitř. Nic se nepřipálí. A to nejlepší – vše se děje bez vaší účasti. Obecně platí, že jídlo v pomalém hrnci uvaříte nejdříve za 3 hodiny a půl. 

U nás v redakci na něj nedáme dopustit, všechny suroviny se připravují pěkně pohromadě a najednou. Stačí všechny suroviny očistit a vložit do vyjímatelné keramické nádoby, přiklopit pokličkou, skleněnou nebo keramickou, a můžete se věnovat něčemu jinému.

  • Pomalý hrnec připravuje pokrmy při teplotě 95 °C. Na výběr máte většinou ze tří možností ohřívání, nízkého, vyššího a přihřívání již hotového pokrmu.
  • Pomalé hrnce vyrábí řada výrobců, všechny fungují stejně. Ve vnějším hrnci s ovládacími panely a držadly naleznete vyjímatelný keramický pekáč, ke kterému patří poklice. Rozdíly jsou v použitých materiálech, objemu hrnců i jejich dalším vybavení.
  • Rozdíly jsou také v časovači. Některé hrnce lze zapnout jen na určitou dobu vaření, jiné je nutné vypínat ručně.

Nejběžnější je pomalý hrnec o objemu 3,5 l. Do takové nádoby se vejde menší kuře, pro přípravu kachny určitě koukejte po větším objemu. K dispozici je několik možností až do objemu 6,5 l.

Dlouho tažený vývar

Do hrnce vložíte veškeré suroviny, vodu, a za 4, 6, ale klidně i 10 hodin můžete servírovat dokonalý silný tažený vývar. Není třeba žádných kontrol NI sbírání pěny. Nejlépe uděláte, když vývar necháte zcela svému osudu a pokličku nadzvednete, až uplyne stanovený čas. Nepřijdete tak ani o kousek chuti. Vývar je pak dobré scedit přes plátýnko.

Nejkřehčí dušené maso

Pomalá tepelná úprava svědčí všem druhů masa. Pokud se vám vejde do hrnce, určitě vyzkoušejte pečené vepřové koleno, hovězí líčka, která se vám budou rozpadat, nebo pečenou kachnu.

  • Maso v pomalém hrnci příliš nepodléváme, u kachny stačí 2 dcl vody a během pečení se o ní už nemusíte starat. Máte-li strach o kůrčičku, v půlce pečení zvyšte stupeň a křupavosti se dočkáte.
  • Maso během dušení pojme chuť ostatních surovin, pustí šťávu a zůstane šťavnaté
  • Suroviny zůstávají stejné jako jsou v receptech, mění se pouze postup přípravy. Máte-li dostatek času, alespoň 6 hodin, maso je dobré péct vcelku nerozkrájené, aby si uchovalo co nejvíc chuti. Pokud máte do oběda už jen 4 hodiny, lepšího propečení docílíte nakrájením na tlustší plátky.

SIlné poctivé omáčky

Je-li základem omáčky kořenová zelenina, vytvořte z ní lůžko, do kterého vložíte celý kus masa. Jejich chutě dokonale prolnou. Čím méně spěcháte, tím je výsledek lahodnější.

  • Svíčková na smetaně, kterou jste připravovali 9 hodin, bude nezapomenutelná. Po uvaření stačí jen rozmixovat zeleninu. Pokud jste jí požili dostatečné množství, není nutné zahušťovat.
  • Vzniklou omáčku povařte, přidejte smetanu a můžete podávat. Stejně připravíte houbové, smetanové či jiné krémové omáčky.
  • Přidané koření doporučujeme zabalit do gázy, nebudete jej lovit po celém hrnci a vyhnete se jejich složitému vybírání.
  • V pomalém hrnci připravíte skvělé guláše, ragú a stew. Dokonalosti dosáhnete také u chili con carne.

Zeleninové polévky a sladké obědy

Polévky na zeleninovém či luštěninovém základě jsou z pomalého hrnce perfektní.

Pomalou přípravu ocení i ovesná či rýžová kaše, pečená jablka, rýžový nákyp. Příprava v pomalém hrnci svědčí také povidlům, žemlovce nebo obrácenému koláči.

Nezapomeňte na domácí paštiku

Paštika vám dlouhé pečení vrátí několikanásobně. Vyzkoušet můžete klasickou játrovou paštiku nebo se pustit za novou chutí kančí paštikou.

Sázkou na jistotu je kuřecí paštika s cibulovým džemem, srnčí paštika, králičí paštika se švestkami nebo pepřová paštikou s brandy.

  • Nezapomeňte v poslední třetině pečení přidat víno, portské, whiskey nebo brandy, které do paštiky patří a už se nestačí úplně vyvařit.

Přepuštěné máslo

S pomalým hrncem se vyhnete dlouhému stání u plotny a hlídání, co se děje v kastrůlku. Při této přípravě však nepřiklápějte na hrnec pokličku. I zde je nutné pěnu pravidelně sbírat. Hotové přepuštěné máslo přelijte do skleniček, nechte vychladnout a je hotovo.

Co všechno umí pomalý hrnec?

  • šetřit čas
  • vařit bez tuku
  • uchovat chuť, vitaminy a minerály
  • nepřipalovat a nevysušovat
  • připravt vše najednou v jedné nádobě
  • přihřívat jídlo

Zdroj: Časopis Apetit

Skryt pre seznam