Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dezerty mohou chutnat jako dětství i vonět po dálkách. Jak vybrat ten správný pro každou příležitost?

Dezerty mohou chutnat jako dětství i vonět po dálkách. Jak vybrat ten správný pro každou příležitost?
ZDROJ: Freepik

Neobejde se bez nich žádná slavnostní hostina ani nedělní oběd pro rodinu. Překvapit jimi ale můžete i přátele na letní grilovačce. Chcete se stát vyhlášeným mistrem dezertů? Pojďte s námi načerpat inspiraci a vydejte se s námi světem dezertů pro každou příležitost!

Sladká tečka na závěr

Slovo dezert vzniklo z francouzského desservir, což v překladu znamená sklidit ze stolu. Tady tedy hledejme odpověď na otázku, kdy se podává dezert: Stojí na posledním místě několikachodového menu.

  • Být poslední je ale v tomhle případě výhra. To, co strávníci ochutnají naposledy, totiž obvykle ovlivní celkový dojem, jaký si z celého jídla odnesou.
  • Protože se ale moderní doba nese ve znamení rozvolnění trendů, v mnoha vyhlášených restauracích se setkáte s tím, že dezertem váš kulinářský zážitek teprve začíná. Zkuste to také!

Jaký je rozdíl mezi dezertem a moučníkem?

I když obě slova zaměňujeme jako synonyma, svou logiku mají. Jak název prozrazuje, moučníky jsou vyrobené z mouky. Přestože každý moučník může být dezertem, ne každý dezert může být moučníkem. Dezertem je totiž úplně všechno, co si po jídle dáte.

  • Někdo si po jídle dopřeje třeba našlehané ledové latté, Francouzi si pochutnávají na sýrech a v Karibiku mají nejraději trochu dobrého rumu. Uznejte, že v tomhle případě nemůže být o moučníku řeč.

Slavnostní hostina si žádá mimořádné dezerty

Ať už jde o svatbu, oslavy významného jubilea nebo životní události, obvykle máte při plánování takové hostiny svázanější ruce tradicemi. Při výběru dezertů se ale můžete trochu odvázat, hlavní je, aby chuťově ladily s celým menu.

Experimenty i klasika na rodinné oslavě

Oslavy pořádané pro rodinu mají tu výhodu, že vám vaši blízcí odpustí drobné nedostatky. Pokud se tedy necítíte jako mistr cukrář, ale přesto se chcete svým menu blýsknout, můžete na rodinnou oslavu připravit ty nejjednodušší dezerty na světě!

Buchta po nedělním obědě nemusí být nuda!

Nedělní obědy mají oproti obědům přes týden jediný rozdíl: Na jejich přípravu máme obvykle víc času. Stejně tak si můžeme vyhrát s moučníky, na ty nám ve všední dny čas nezbývá.

K dobrému drinku na letní párty

Pozvali jste partu přátel na kus masa z grilu a přemýšlíte, co všechno připravit, aby kamarádi neodcházeli hladoví? Setkání s partou u grilu či sklenky drinku je ideální příležitostí vyzkoušet i něco z kategorie slaných dezertů.

Zdroje: FashionUp, Apetit

Skryt pre seznam
Autor: petra.klimova