Menu inspirované 19. stoletím: více než 30 jídel à la Rettigová

Menu inspirované 19. stoletím: více než 30 jídel à la Rettigová

Česká gastronomie 19. století je nejvíce spojována s osobností Magdaleny Dobromily Rettigové. Její nejznámější kuchařská kniha s názvem Domácí kuchařka vyšla poprvé roku 1826 a v následujících sto letech se dočkala mnoha vydání. Pojďte prozkoumat menu inspirované téměř 200 let starými recepty.

Polévka je základ

Bez vydatné polévky se oběd nemohl obejít. Základem byl poctivý vývar (hovězí nebo zeleninový), jehož vynikající chuť i léčivé účinky při nachlazení se cení dodnes. Polévka byla často hlavním chodem nejen pro dělnickou třídu. K ní se samozřejmě servíroval domácí kváskový chleba.

  • Už tehdy se vařila polévka s játrovými knedlíčky (jaternými), oblíbená byla i polévka chlebová. Do polévek se přidávaly různé zavářky - svítek žemlový, žemlové knedlíčky na různé způsoby, knedlíčky z jehněčích plic nebo s račími ocásky či stříkánky.

Hovězí vývar s játrovými knedlíčky a nudlemi

Hovězí vývar s játrovými knedlíčky a nudlemi

Více

Vyzkoušejte příchoutky

Příchoutky nebo také asietky byla jídla, která se podávala mezi polévkou a hlavním chodem. Z dnešního pohledu jsou to spíše malá jídla vhodná například k pivu. Najdeme zde telecí mozek na různé způsoby, jitrnice nebo třeba studené řízečky.

Telecí řízek, základní recept

Telecí řízek, základní recept

Více

Hlavní chod aneb hovězí na mnoho způsobů

Hovězímu masu věnovaly kuchařky 19. století velký prostor. U Rettigové najdeme spoustu variant svíčkové pečeně, dušeného hovězího, hovězí řízky, pečený hovězí jazyk nebo hovězí guláš.

Dušená hovězí plec na šalotce

Dušená hovězí plec na šalotce

Více

Cibulová omáčka

Cibulová omáčka

Více

  • A nechyběla ani nakládaná zelenina, nejčastěji okurky.

Nakládané okurky s křenem

Nakládané okurky s křenem

Více

Rozličné druhy ryb

Že ryby patří do našeho jídelníčku se vědělo už v 19. století a využívala se celá řada druhů. Rettigová jim v Dobré kuchařce věnuje celou kapitolu. Kromě kapra, štiky, pstruha, okouna, úhoře nebo lososa uvádí i recepty s mušlemi, raky, žábami nebo šneky.

I bezmasá jídla měla u Rettigové své místo

Někdy bývá Rettigová kritizována, že je její kuchařka nezdravá a jsou v ní jen těžká a tučná jídla. Opak je ale pravdou. Najdeme zde okolo čtyřiceti zeleninových pokrmů, ve kterých je pestrá škála různých druhů zeleniny. Například artyčok, kedluben, karfiol či bílou řepu.

Artyčoky v pánvi po římsku

Artyčoky v pánvi po římsku

Více

Ovocné knedlíky jako hlavní chod

Švestkové knedlíky jsou po několik dekád oblíbenou pochoutkou hlavně těch nejmenších. I před téměř 200 lety představovaly plnohodnotný hlavní chod a připravovaly se v kynuté i nekynuté variantě, posypané strouhaným tvarohem nebo perníkem s cukrem a polité rozpuštěným máslem. Ty s mákem byly oblíbenou pochoutkou prezidenta Masaryka.

Maxiknedlíky se švestkami

Maxiknedlíky se švestkami

Více

Božský dezert

Už v 19. století existovalo nespočet sladkostí, které hospodyňky připravovaly k odpolední kávě. Základem dobrých koláčů, buchet, koblih a dalšího pečiva byly čerstvé kvasnice, mouka, máslo a cukr.

  • Rettigová se výhradně dezertům věnovala ve své další kuchařce s názvem Kafíčko a vše, co je sladkého, která vyšla v roce 1845. 
  • Kromě receptů na zákusky, dorty a zmrzliny zde sepsala i návody na přípravu kávy, kakaa, horké čokolády, čajů a punčů.

Obchod Apetit