Švestky nasladko: chuť babího léta, které neodoláte
Co se vám vybaví, když se řekne švestky? Jestli vůně pozdních letních dní stejně jako nám, tak jste tu správně. Protože jsme pro vás připravili soubor receptů na oblíbené švestkové koláče, ovocné knedlíky, ale také další pochoutky připravované z tmavě modrých karlátek, které budete chtít co nejdříve vyzkoušet.
Dezerty ze švestek mají především ve střední Evropě velmi silnou tradici. U nás i na Slovensku, jsme si oblíbili jejich sladkokyselou chuť v kombinaci se všemi druhy těst.
- Švestky se výborně doplňují s mletým mákem a makovou náplní i s tvarohem.
- Chuť švestek podtrhne i koření. Především skořice, hřebíček, badyán a vanilka.
- Strukturu rozpečenému ovoci dodají oříšky nebo plátky mandlí, které jsou skvělou volbou pro posyp švestkových moučníků.
- Ve sladkém pečení najdou uplatnění jak švestky syrové tak sušené, kompotované nebo švestková povidla.
Švestkové koláče jak od babičky
Kdo by nemiloval jemné kynuté švestkové koláče bohatě zasypané zlatavou drobenkou. Začátečníky může jejich delší příprava odradit, ale podle našich receptů s detailně propracovaným postupem to zvládne každý.
- Základem úspěchu kynutých koláčů je, aby všechny suroviny (včetně vajíček), měly pokojovou teplotu. Proto než se vrhnete do práce, alespoň hodinu předem vyndejte potřebné ingredience z lednice.
- Neuspěchejte kynutí – těsto by mělo během té doby zdvojnásobit svůj objem, a pokud do něj mírně zatlačíte prstem, nemělo by se těsto vrátit zpět.
- Některé více šťavnaté ovoce může koláče mírně rozmáčet, proto je lepší nejdříve přidat tvarohovou nebo makovou náplň, teprve pak švestky.
- Aby se koláče nevysušily, nepečete je příliš dlouho. Také pomůže, když na dno trouby dáte plechový hrneček nebo kastrůlek s vodou, která postupným vypařováním zabrání přílišnému vysušení koláčků.
- Ihned po vytažení z trouby kraje koláčů potřete rozpuštěným máslem s tuzemákem (v poměru 1:1). Směs je provoní a navíc těsto vydrží déle vláčné.
Švestkové knedlíky
Ovoce obalené slabou vrstvou těsta, uvařené ve vodě nebo na páře, jsou stálicí nejen české kuchyně. Toto sladké jídlo posypané mletým mákem, perníkem, cukrem a přelité rozpuštěným máslem milují i naši německy mluvící sousedé.
NÁŠ TIP: PŘIPRAVTE SI ŠVESTKOVÉ BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PODLE NAŠEHO VIDEORECEPTU
- Tradiční knedlíky se připravují z kynutého nebo tvarohového těsta.
- Výborné jsou i z těsta bramborového či odpalovaného.
- Pokud máte na knedlíky chuť a sezóna čerstvých švestek je v nedohlednu, použijte kompotované nebo mražené. Mražené se budou lépe balit do těsta.
- Dalším užitečným řešením při nedostatku čerstvého ovoce jsou sladké knedlíky s povidly. Nejdříve se nadávkujte povidlové hromádky na tác a nechte je zamrazit. Balení tuhých povidel do těsta pak bude jednodušší.
Rychlé koláče ze švestek
Nechcete ztrácet čas čekáním, než vykyne těsto na koláče? V takovém případě vyzkoušejte moučníky z těsta litého. Sázkou na jistotu jsou švestkový koláč s makovou drobenkou nebo koláč se švestkami, marcipánem a mandlemi, který voní pečeným ovocem, mandlemi a lískovými oříšky.
- Dalšími recepty, které rozhodně nezklamou, jsou nejrůznější obměny klasické bublaniny, do kterých namísto třešní přidáte již zmíněné švestky.
- Pokud nevlastníte váhu, nebo jen pečete v improvizovaných podmínkách, jako třeba na chatě, sáhněte po receptu na hrníčkové buchty. Ve většině případů si na jejich přípravu vystačíte kromě klasického hrníčku navíc s čajovou lžičkou, mísou a metličkou.
- Švestky se stejně jako jiné tvrdší ovoce hodí do závinů z listového těsta, křehkých koláčů a sušené švestky použijte do staročeského jahelníku nebo jako kyselou složku do sladkých kakaových báboviček.
Zdroje informací: autorský článek redakce Apetit, BBC GoodFood