Do 75 minut
Snadné
Sladký pudink je skvělým dezertem sám o sobě. Pro mnohé je nostalgickou vzpomínkou na dětství, pro jiné nedílná součást každodenní cukrářské rutiny. Do kterých moučníků se pudink hodí nejlépe a jak pudink ještě vylepšit?
Nejrychlejším způsobem, jak pudink připravit, je rozmíchat pudinkový prášek v mléce a za stálého míchání ho uvařit do zhoustnutí.
Na tuto zjednodušenou a levnou variantu přišel v roce 1837 britský chemik Alfred Bird. Dřívější zdlouhavá příprava dezertu z vajec, smetany, cukru a škrobu jeho manželce nevyhovovala, protože měla alergii na vejce.
Pokud si chcete vychutnat pudink jako samostatný dezert a připravit ho z prášku, sáhněte po tom kvalitním. Měl by obsahovat pouze škrob a přírodní ochucovací složku (žádná barviva ani aromata). V případě vanilkového pudinku by ve složení měla být skutečná vanilka, ne pouze vanilín.
Když se řekne dezert s pudinkem, většině se jako první vybaví stálice našich cukráren a nedělních obědů u babiček – věneček se žloutkovým krémem.
Další pudinkovou stálicí jsou žloutkové řezy neboli kremeš. Jedná se opět o vanilkový krém z másla a pudinku, který je rozetřený mezi dvěma slabými pláty listového těsto. V některých případech je do něj zlehka zamíchaná vyšlehaná šlehačka, jindy tuhá smetana tvoří další vrstvu na hustém vanilkovém krému.
Samotný pudink nebo pudinkový krém plní v kombinaci s křehkým máslovým těstem stejnou funkci, jako u těsta odpalovaného: Korpus nasaje vlhkost a druhý den je dezert křehký a měkký. Proto se doporučuje košíčky nebo tartaletky jíst až druhý den.
I s kombinací kynutého těsta a vanilkového pudinku se dá doslova čarovat. Hustší pudinkovou směsí můžete plnit smažené koblihy, donuty, nejrůznější „banánky“ i pražský koláč.
Také pokud se vám nechce dělat pravé šodó na dukátové buchtičky, použijte řidší vanilkový pudink a přelijte buchtičky jím.
Vanilkový pudinkový prášek můžete přidat do tvarohových náplní. Pudinková škrobová směs tvarohovou náplň zahustí a ta pak ze šátečků, buchet nebo koláčů nevyteče.
Zdroj: Apetit