Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

45x rychlý dezert, který připravíte i na chatě nebo na chalupě

45x rychlý dezert, který připravíte i na chatě nebo na chalupě
ZDROJ: Apetit

Užíváte si prázdniny na chalupě a honí vás mlsná? Děti žadoní o nějakou sladkost po obědě? Víme, jak to vyřešit. Máme pro vás recepty na snadné a rychlé letní dezerty. Mnohé z nich nepotřebují víc jak 30 minut vašeho času a základní ingredience jistě najdete i v té nejskromnější spíži. Hravě s nimi okouzlíte i nečekanou návštěvu.

Léto přeje ovoci, a tak v našich prázdninových dezertech nemohou chybět čerstvé plody, které sezóna přináší. Meruňky, broskve, višně, rybíz, borůvky, lesní jahody nebo maliny… v našich receptech je můžete použít všechny libovolně. Využijete v nich zkrátka jakékoliv letní ovoce, které máte zrovna po ruce. Péct je ale můžete i v zimě, až bude letní úroda čekat na svou chvíli v mrazáku.

 • Do nepečených dezertů doporučujeme kombinaci méně kyselých plodů  či bobulí (borůvky, broskve), které svojí sladkostí dorovnají nakyslost tvarohu a zakysané smetany.
 • Pro ty z vás, ktere ovocné dezerty nenadchnou, máme na výběr také babičkovskou klasiku, která sází spíš na hutnější chuť kakaa, čokolády a koření, od kefírovky přes perník s polevou až po prošívanou deku.

Pomoc, nemám formu!

Pečení na chalupě mimo pohodlí dobře vybavené kuchyně může přinést jistá překvapení. Zatímco prázdná dóza s cukrem s vašimi plány nejspíš zamíchá, chybějící forma patří k těm nejsnáze řešitelným.

Tady je pár tipů, se kterými upečete bábovku i bez bábovkové formy a se špetkou šikovnosti dokonce i božský koláč bez koláčové nebo dortové formy.

1. Forma z čehokoli

Formy na pečení můžete libovolně zaměňovat, objevovat i vytvářet nové. Použijte, co je právě po ruce.

 • Bábovku klidně můžete péct i v obyčejném pekáčku, kam za jiných okolností patří kuře, nebo v hlubší pánvi.
 • Nezapomeňte zkontrolovat, zda je nádoba vhodná do trouby (musí být celokovová, nesmí mít plastové úchyty).
 • Před pečením formu vyložte pečicím papírem – pokud vám v chalupářském arzenálu chybí, stačí formu důkladně vymazat a vysypat hrubou moukou, kokosem nebo strouhankou.
 • Při improvizaci s formami počítejte s jinou dobou pečení, než doporučuje recept. Těsto se nejdéle peče ve vysoké bábovkové formě, zatímco ve čtvercové je hotový nejrychleji.
 • V neposlední řadě můžete vždycky použít remosku, do které formu nepotřebujete. Těsto můžete vlít nebo vložit přímo do ní, ať už s pečicím papírem nebo bez něj (nezapoměňte ji dobře vymazat a vysypat).

2. Hrníčky

Mug Caky, hrníčkové dezerty si zamilovali ve Spojených státech. Tenhle nápad můžete využít i pro pečení chalupářských moučníků, u kterých vám nevadí, že se jedí rovnou lžičkou.

 • Hrnky různých velikostí jsou také výbornou alternativou formy na ovoce zapečené pod křupavou pokličkou (crumble). Podobně lze využít i misky. Jen se ujistěte, že zvládnou horké prostředí trouby.

3. Překládané koláče

Úplně bez formy, jen se špetkou šikovnosti a jedním plechem upečete koláče rustikálního vzhledu.

 • Připravíte je z jakéhokoliv pevnějšího těsta: křehkého, listového, vhodné je i to z receptu na jogurtový štrúdl nebo kynutý závin s mákem.
 • Jak na to? Vyválejte kruh (nejlépe to jde na pečicím papíře), doprostřed rozložte ovoce nebo jinou náplň (tvaroh, mascarpone, mleté ořechy…) a pak okraje volně překládejte do středu.
 • Nezakrývejte ho úplně. Střed zůstane zčásti nepřekrytý a nechá vykukovat lákavý obsah. To je způsob typický pro přípravu galetky.
 • Takto lze tvarovat jak menší koláčky, tak jeden velký koláč pro celou rodinu.

4. Šátečky

Dezert na dvě zakousnutí hravě připravíte společně s dětmi. Nejjednodušší variantou je využít kupované listové těsto, které můžete mít vždy po ruce v lednici či mrazáku.

A teď už je správný čas pustit se do pečení. Mezi 45 nejoblíbenějšími recepty je snadné najít ten ‚svůj‘ prázdninový dezert, který budete chtít péct pořád znovu a znovu. Navíc na většinu z nich stačí 30 minut času!

Zdroj informací: Edice Apetit – Moučníky, časopis Apetit

Skryt pre seznam
Perník
Do 75 minut
Velmi snadné

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč