Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

45x rychlý dezert, který připravíte i na chatě nebo na chalupě

45x rychlý dezert, který připravíte i na chatě nebo na chalupě
ZDROJ: Apetit

Užíváte si prázdniny na chalupě a honí vás mlsná? Děti žadoní o nějakou sladkost po obědě? Víme, jak to vyřešit. Máme pro vás recepty na snadné a rychlé letní dezerty. Mnohé z nich nepotřebují víc jak 30 minut vašeho času a základní ingredience jistě najdete i v té nejskromnější spíži. Hravě s nimi okouzlíte i nečekanou návštěvu.

Léto přeje ovoci, a tak v našich prázdninových dezertech nemohou chybět čerstvé plody, které sezóna přináší. Meruňky, broskve, višně, rybíz, borůvky, lesní jahody nebo maliny… v našich receptech je můžete použít všechny libovolně. Využijete v nich zkrátka jakékoliv letní ovoce, které máte zrovna po ruce. Péct je ale můžete i v zimě, až bude letní úroda čekat na svou chvíli v mrazáku.

 • Do nepečených dezertů doporučujeme kombinaci méně kyselých plodů  či bobulí (borůvky, broskve), které svojí sladkostí dorovnají nakyslost tvarohu a zakysané smetany.
 • Pro ty z vás, ktere ovocné dezerty nenadchnou, máme na výběr také babičkovskou klasiku, která sází spíš na hutnější chuť kakaa, čokolády a koření, od kefírovky přes perník s polevou až po prošívanou deku.

Pomoc, nemám formu!

Pečení na chalupě mimo pohodlí dobře vybavené kuchyně může přinést jistá překvapení. Zatímco prázdná dóza s cukrem s vašimi plány nejspíš zamíchá, chybějící forma patří k těm nejsnáze řešitelným.

Tady je pár tipů, se kterými upečete bábovku i bez bábovkové formy a se špetkou šikovnosti dokonce i božský koláč bez koláčové nebo dortové formy.

1. Forma z čehokoli

Formy na pečení můžete libovolně zaměňovat, objevovat i vytvářet nové. Použijte, co je právě po ruce.

 • Bábovku klidně můžete péct i v obyčejném pekáčku, kam za jiných okolností patří kuře, nebo v hlubší pánvi.
 • Nezapomeňte zkontrolovat, zda je nádoba vhodná do trouby (musí být celokovová, nesmí mít plastové úchyty).
 • Před pečením formu vyložte pečicím papírem – pokud vám v chalupářském arzenálu chybí, stačí formu důkladně vymazat a vysypat hrubou moukou, kokosem nebo strouhankou.
 • Při improvizaci s formami počítejte s jinou dobou pečení, než doporučuje recept. Těsto se nejdéle peče ve vysoké bábovkové formě, zatímco ve čtvercové je hotový nejrychleji.
 • V neposlední řadě můžete vždycky použít remosku, do které formu nepotřebujete. Těsto můžete vlít nebo vložit přímo do ní, ať už s pečicím papírem nebo bez něj (nezapoměňte ji dobře vymazat a vysypat).

2. Hrníčky

Mug Caky, hrníčkové dezerty si zamilovali ve Spojených státech. Tenhle nápad můžete využít i pro pečení chalupářských moučníků, u kterých vám nevadí, že se jedí rovnou lžičkou.

 • Hrnky různých velikostí jsou také výbornou alternativou formy na ovoce zapečené pod křupavou pokličkou (crumble). Podobně lze využít i misky. Jen se ujistěte, že zvládnou horké prostředí trouby.

3. Překládané koláče

Úplně bez formy, jen se špetkou šikovnosti a jedním plechem upečete koláče rustikálního vzhledu.

 • Připravíte je z jakéhokoliv pevnějšího těsta: křehkého, listového, vhodné je i to z receptu na jogurtový štrúdl nebo kynutý závin s mákem.
 • Jak na to? Vyválejte kruh (nejlépe to jde na pečicím papíře), doprostřed rozložte ovoce nebo jinou náplň (tvaroh, mascarpone, mleté ořechy…) a pak okraje volně překládejte do středu.
 • Nezakrývejte ho úplně. Střed zůstane zčásti nepřekrytý a nechá vykukovat lákavý obsah. To je způsob typický pro přípravu galetky.
 • Takto lze tvarovat jak menší koláčky, tak jeden velký koláč pro celou rodinu.

4. Šátečky

Dezert na dvě zakousnutí hravě připravíte společně s dětmi. Nejjednodušší variantou je využít kupované listové těsto, které můžete mít vždy po ruce v lednici či mrazáku.

A teď už je správný čas pustit se do pečení. Mezi 45 nejoblíbenějšími recepty je snadné najít ten ‚svůj‘ prázdninový dezert, který budete chtít péct pořád znovu a znovu. Navíc na většinu z nich stačí 30 minut času!

Zdroj informací: Edice Apetit – Moučníky, časopis Apetit

Skryt pre seznam
Perník
Do 75 minut
Velmi snadné