0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejoblíbenější recepty roku 2022: Tipněte si, které jídlo uvaří 300 tisíc lidí ročně

Babiččina sekaná
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Kdybyste se zeptali lidí, které jídlo milují, co myslíte, že by odpověděli? Otázka to není vůbec jednoduchá. Do toho, na co máme zrovna chuť a co bychom si dali, promlouvá spousta věcí: nálada, roční období, pocit ve vlastním těle, fáze života a věk, stávající jídelníček nebo zdraví. V každém případě ale hraje hlavní roli paměť a zkušenost.

Jedni by s nostalgií vzpomínali, co jedli v dětství a která jídla jim připravovala maminka nebo babička. Jejich vzpomínky by zabrousily možná také do školních nebo táborových jídelen, které někdy náš vztah k pokrmům ovlivňují až do dospělosti. 

  • V angličtině se takovým pokrmům říká „comfort food“, protože vyvolávají vzpomínky na bezstarostné dětství a navozují pocit pohody. Vztah k nim se během dospělého života většinou nemění. 

Druzí třeba zavzpomínají na cestování a dovolenou. Při poznávání nových končin se součástí vzpomínek stávají právě gastronomické zážitky. A není při tom až tak důležité, jestli k nim došlo v Peru, v Kambodži, Egyptě nebo na jižní Moravě. Mile překvapit, zaujmout i zděsit dovede jídlo úplně všude. 

Žádný z výše zmíněných pokrmů ovšem v žebříčku nejoblíbenějších receptů roku 2022, který jsme pro vás sestavili na základě četnosti vyhledávání, překvapivě nenajdete. Už vás ale nebudeme déle napínat a prozradíme vám, které recepty si vaše srdce získaly v uplynulém roce. 

Nejoblíbenější recepty roku 2022

10. místo: Brownies

Brownies jsou vlastně rozpuštěná a znovu upečená čokoláda. Tenoučká křupavá vrstva na povrchu skrývá temné, hutné a hned po upečení i mírně tekuté jádro. Upéct (a vmžiku i sníst) je zvládne doslova každý! Jejich příprava je totiž a směšně jednoduchá a chuť doslova návyková.

9. místo: Hamburger

Co musí mít dokonalý burger? Nesmí chybět šťavnatá masová placka, roztékající se sýr, dobrá majonéza, vláčná a nadýchaná houska a... Víte co? Možná už máte nakročeno do restaurace, ale hravě ho zvládnete připravit i doma. Po kliknutí na titulek vám prozradíme celý recept!

8. místo: Perník

Vzpomínáte na vláčný perník, potřený domácím džemem a politý čokoládou, který vám pekla babička? Tak tohle je přesně on! Chutná úplně stejně, jako když jsme byli malí. Recept je jednoduchý a výsledek jediněčný. Chutná jako čokoládové objetí. Musíte ho zkusit. 

7. místo: Babiččiny květákové placičky

Babiččiny květákové placičky jsou doslova zhmotněná nostalgie. Není tedy divu, že v žebříčku oblíbenosti zaujaly mezi tisíci receptů tak vysokou pozici. Pokořily dokonce i smažený květák i našeho redakčního oblíbence – květák jako francouzské brambory

6. místo: Chili con carne

Vyhlášená texaská specialita chilli con carne má své kořeny v mexické kuchyni a to je jedno z vůbec nejlepších jídel, které můžete předložit rodině nebo kamarádům. Máme pro vás podrobný návod, jak na ně! I s videopostupem, takže při vaření opravdu nemůžete udělat krok vedle.

5. místo: Dýňová polévka

Mezi TOP 10 se probojoval i tento výrazně sezonní recept, který naše chuťové pohárky těší nejčastěji na podzim. Obliba dýňového krému je ovšem tak obrovská, že za sebou nechala i takové polévkové hity jako je kulajda. Kdyby vás základní recept omrzel, můžete zkusit dýňovou polévku s cizrnou, slaninou a sýrem.

4. místo: Špagety carbonara

Velice by nás překvapilo, kdyby mezi nejoblíbenějšími recepty chyběly těstoviny. Naštěstí, svět je ještě v pořádku, a tak se na 4. příčku čtenářské obliby vyhouply špagety carbonara. Jednoduché (pokud znáte správný postup), rychlé a tak dobré, že ztratíte pevnou půdu pod nohama. 

3. místo: Babiččina sekaná

A už jsme u stupňu vítězů – třetí místo si odnáší poctivá domácí sekaná. V repertoáru jich máme hned několik, ale ta babiččina nakonec vždy zvítězí o několik koňských délek (nebo možná spíše o pořádnou špetku nostalgie a slaninový kabátek).

2. místo: Základní těsto na pizzu

A stříbrná medaile patří... Těstu na pizzu! Vše totiž začína právě u něj. Příprava je překvapivě rychlá a jednoduchá. Výsledek pak předčí vaše očekávání. Aby byla vaše pizza opravdu k nakousnutí, stačí vám návod na základní těsto na pizzu. Zbytek už je jen na vaší fantazii!

1. místo: Základní recept na palačinky

Fanfáry, prosím! Titul nejoblíbenějšího receptu roku (a popravdě také v celé historii Apetitu) si odnášejí palačinky. Další recept na palačinky už hledat nemusíte, ten nejlepší jste totiž právě našli. Stejně jako více než 300 000 dalších čtenářů. Není proto asi divu že v uplynulém roce se tento recept těšil největší oblibě na našem Youtube kanále.

Další statistiky roku 2022 na apetitonline.cz

Pokud vás zajímá, jaké recepty uspěly v jednotlivých měsících, kde se sezonnost projevuje daleko více než v celkových výsledcích, a v jednotlivých kategoriích a které zbožňuje redakce, připravili jsme pro vás krásný přehled. Můžete se rovněž podívat, které články zaujaly nejvíce lidí a kolik hodin jste strávili s našimi recepty.

Hity sociálních sítí

Na sociálních sítích překvapivě bodovaly úplně jiné recepty než v ostatních žebříčcích. Na Facebooku nejvíce obdivu sklidily:

  1. Nepečený jablečný dort
  2. Květák jako francouzské brambory
  3. Krupicová kaše

Instagram loni zcela bezkonkurenčně ovládl krtkův dort na plech.

Související články

Autor: Martina Kojzarová a Olga Šlesingrová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč