Rychlé cuketové večeře, z kterých si vybere každý
Každý rok se opakuje to samé – jarní nadšení z mladých cuket se v průběhu léta změní v zoufalství, co si s nekončící úrodou počít. My máme jasno. Připravte si z nich rychlé večeře a využijte jejich sezónu naplno.
Cuketa už je nějaký ten čas naprostým fenoménem. Především mezi drobnými pěstiteli, kteří bez velké námahy mají po celé léto záhon plný velkých plodů a tím pádem i rychlý přísun čerstvé zeleniny.
NÁŠ TIP: PŘIPRAVTE SI NAPŘÍKLAD CUKETOVOU NÁDIVKU DĚDY JIRKY
- Zralá cuketa obsahuje přes 90 % vody.
- Krom minimálního množství vlákniny a sacharidů je výborným zdrojem karotenu a minerálních látek. Významný je především draslík, který pomáhá z těla vyplavit nadbytečnou vodu a sůl.
Mladé cukety zasyrova
Výhodou mladé cukety je, že nepotřebuje žádnou tepelnou úpravu. Má měkkou dužinu a nedozrálých jemných semínek si ani nevšimnete. Navíc slupka není tvrdá jako u větších kusů a proto ji není třeba loupat.
- Za pomocí škrabky na brambory z cuket připravíte slabé plátky, které dodají svěží křupavou chuť zeleninovému salátu.
- Stejně tak do nich můžete zabalit sýrovou nebo masovou náplň a vytvořit z nich chutné cuketové závitky.
- Hitem posledních let jsou tzv. cudle (spojení slov cuketa a nudle). Oblíbili si je především ti, kteří se stravují low carb. Mladou cuketu nastrouháte speciální škrabkou na podlouhlé úzké proužky připomínající špagety. Využití mají podobně jako těstoviny – s rajčatovou omáčkou nebo jako sytící prvek do silných hovězích vývarů.
Cuketa na gril
Cuketa nevyžaduje žádnou zdlouhavou teplenou úpravu a proto je vhodná pro letní grilování.
- Nachystat můžete nejen mladé plody, ale překvapivě chutné jsou i větší kusy s pevnějšími semínky a dužinou.
- Cuketu solte až potom, co ji hotovou sundáte z grilu. V opačném případě by během pečení pustila vodu a byla by příliš měkká.
- Plátky potřete oblíbenou marinádou (bez soli), nebo jen pokapejte olivovým olejem a potřete česnekem.
- Chutná je také v kombinaci s jinou tvrdší zeleninou – paprika, cibule, lilek.
Zapečená cuketa
Zapečená cuketa (nejčastěji s mletým masem), byla naprostou hitovkou devadesátých letech a málokdo si bez ní dovedl léto představit.
- Jednalo se o podélně rozpůlené plody s vydlabanými semínky. Do vytvořeného žlábku se nandala syrová sekaná a vytvořené „lodičky“ se upekly dozlatova.
- Přípravu můžete urychlit tím, že upečete menší cuketové soudky podle našeho receptu. Které jsou navíc ve vegetariánské verzi.
- Cuketu také můžete zapéct v modernějším kabátku, a to na způsob italských lasagní.
- Velmi chutným pokrmem jsou také nejrůznější cuketové koláče, mezi kterými si v našich receptech jistě vyberete.
Cuketové placky
Cuketa se hodí také na přípravu zeleninových placek. Za použití nejrůznějších kombinací koření vykouzlíte mnoho variant tohoto pokrmu..
- Nejčastěji se připravují s česnekem a majoránkou, jako klasické bramboráky.
- V našem přehledu ale najdete i cuketové placky s kari, s bazalkou nebo s římským kmínem a sýrem haloumi.
- Placky jsou nejen velmi rychlou večeří, ale zbylé kousky můžete zabalit do krabičky na cestu nebo vložit společně se zeleninou a studenou omáčkou do rozkrojené housky a připravit si vegetariánský sendvič.
Další rychlé večeře z cukety
- Našim dalším tipem na rychlou večeři z cukety je jednoznačně cuketové polévka, kterou lze v letních horkých dnech podávat i vychlazenou.
- Výborné jsou také topinky s cuketovou směsí nebo zeleninové hranolky.
- Plátky cukety je možné obalit v klasickém trojobalu nebo osmažit v těstíčku.
- Naprostou klasikou jsou ratatouille, tedy opečená kombinace lilku, cukety, papriky a rajčat. Vše provoněné česnekem, tymiánem, rozmarýnem a dalším provensálským kořením.
Zdroje informací: časopis Apetit, BBC Good Food