Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty s whiskey

Whisky nebo whiskey patří k oblíbeným alkoholickým nápojům. Vyrábí se z ječného sladu. Lidé po celém světě ji pijí po staletí. Své místo ale najde také v čokoládových dezertech, míchaných nápojích nebo třeba při přípravě paštik.

...

 

  • Jak je to s tím jedním písmenkem v názvu? Označení whiskey používají Irové, whisky je vždy skotská.
  • Existuje mnoho různých druhů whisky. Základní rozdělení je na single malt (jednosladovou) a blended (směs sladů).
  • Whisky a její chuťový profil se liší hlavně místem, kde se vyrábí. 

Přesný původ whisky není znám. Historici se domnívají, že její výroba začala na Blízkém východě a v Asii asi ve 12. století. Ale existují i takoví, co tvrdí, že whiskey znali už starověcí Egypťané a Babyloňané. Moderní výroba whisky se datuje do Skotska a Irska, kde první písemné záznamy o výrobě whisky pocházejí z konce 15. století. V té době whisky typicky vyráběli mniši a používala se pro léčebné účely.

  • Whisky hrála důležitou roli i při mnoha historických událostech. Například během americké revoluce se v mnoha částech země whisky používala jako platidlo. V Irsku zase hrála klíčovou roli v irské válce za nezávislost.
  • Samotné slovo „whisky“ pochází z galského „uisce beatha“, což znamená „voda života“.
  • Whisky obvykle dozrává v dřevěných sudech, které mohou destilátu dodat další příchutě. Druh dřeva a délka zrání se výrazně podepisuje na výsledné chuti whiskey.
 

Celý popis